„НЕМА ГРДА ЖЕНА, САМО ОНАА КОЈА НЕ ЗНАЕ ДА ЈА ИСТАКНЕ СВОЈАТА УБАВИНА“ Диор изјави дека постојат 6 работи кои прават жената да изгледа ЛОШО

„ Жените се најатрактивни на возраст од 35 до 40 години, откако победиле во многу ситуации и имаат искуство. Кога жената ќе ја надмине 40, таа привлечност може да трае вечно“, изјави еден од најпознатите модни дизајнери на сите времиња – Кристијан Диор.

Тој веруваше дека не постојат грди жени и можеше да каже дека всушност постојат само жени кои не знаат како да ја истакнат својата убавина. Некогаш Диор навел шест детали поради кои жените изгледаат неуредно.

Џин Харлоу, Стариот Холивуд

1. Неизмиена коса

Како и Коко Шанел, Диор верувал дека најлошото нешто што го расипува имиџот на жената е валканата коса! Тоа е непочитување кон себе и кон другите. Дамата треба да биде средена во сè , помисли познатиот Французин, пишува порталот „Cluber.com.ua“.

2. Вулгарност

Она што треба да се истакне во изгледот е женственоста. И тоа не важи само за облеката, туку и за начинот на комуникација и однесување. Дури и ако жената е во елегантен фустан, таа нема да биде женствена ако комуницира вулгарно или користи пцовки.

3. Облека која не ви стои добро

Кристијан Диор веруваше дека жената ја губи својата софистицираност ако се облекува неправилно, односно ако изберете погрешна големина или облека што не одговара на вашата фигура. Како голема грешка ги наведе и парчињата направени од неквалитетни материјали или лошо сошиени. Облеката треба да ја нагласи убавината на фигурата и да ги скрие нејзините недостатоци.

4. Не обрнување внимание на чевлите

“Никогаш не можете да им посветите премногу внимание на чевлите. Многу жени мислат дека тие не се толку важни, но вистински доказ за елеганцијата на една жена е она што таа го носи на своите нозе”, рекол овој дизајнер.

Кристијан Диор

5. Не уредени раце

Рацете се визит-карта на секоја жена. Тие ја даваат вашата возраст и покажуваат колку се грижите за себе. Направете го дури и наједноставниот маникир, но внимавајте ноктите секогаш да ви се чисти, а кожата на рацете да е мека. И тоа е многу лесно да се направи дома.

6. Ненегувани стапала и нозе

Не смееме да заборавиме на нозете и стапалата. Во лето носиме отворени чевли, кратки фустани и здолништа, па затоа е важно да се грижиме и за нив.