НЕМА КРАЈ НА ЛУДИЛОТО, НА ТИКТОК СЕ ПОЈАВИ НОВ БИЗАРЕН ТРЕНД: Експертите предупредуваат дека последиците се МНОГУ СЕРИОЗНИ, а штетите се огромни

0

Корисниците на TikTok тврдат дека истурањето пиво на нивната кожа резултира со „најдобриот тен досега“ и дека ја добивате саканата бронзена боја на евтин и брз начин .

Мора да се признае, експертите го нарекоа сомнителниот метод „многу опасен “. Имено, пивото не прави лепливи и еден вид магнет за муви, а не изложува на ризик од топлотен удар и смртоносен рак на кожата.

тренд, бизарен тренд, точење пиво, пиво, TikTok

Кетрин Клифорд, ко-основач на добротворната организација за подигање на свеста за ракот на кожата Skcin, изјави за Сан дека „не може да верува дека ова лудило постои“.

– Ова е крајно т.н. „тренд“ со многу сериозни последици. Оштетувањето од сонцето е кумулативно, неповратно и директна причина за 90 отсто од најчестите видови на рак . Луѓето кои бараат тен се изложени на сериозен ризик од развој на сите видови на рак на кожата, а изгорениците на кожата се тесно поврзани со развојот на меланом, кој воедно е најсериозната и најопасна по живот форма на болеста – изјави Клифорд за The Sun. .

Понатаму, ракот на кожата е непропорционално чест кај младите и е еден од најсмртоносните видови на рак кај возрасната група од 15 до 34 години, истата група која ја користи гореспоменатата социјална платформа повеќе од која било друга.

– Имајќи предвид дека секој петти од нас во Обединетото Кралство ќе заболи од рак на кожата, овој вид штетна содржина треба да се забрани, а TikTok треба да ја искористи како можност за едукација на своите корисници и подигање на свеста за здравјето – ко-основачот на Добротворната организација за подигање на свеста Скчин посочува за ракот на кожата, пренесува Јутарњи.хр.

Загрижени се и други експерти за заштита од сонце.

Џејсон Голдберг, директор на SpaSeekers, предупреди дека пивото може да ни помогне при „труење од сонце“.

– Користењето пиво за потемнување на кожата, особено без заштитен фактор, значително го зголемува ризикот од изгореници, топлотен удар и со континуирана употреба, предвремено стареење – истакнува тој и додава дека со текот на времето претставува ризик од рак на кожата, а 70 проценти од случаите предизвикуваат штета од сонцето.

тренд, бизарен тренд, точење пиво, пиво, TikTok

Имено, труењето со сонце всушност не значи дека буквално сте се отруле. Терминот често се користи за потешки форми на изгореници од сонце, најчесто оние предизвикани од ултравиолетово (УВ) зрачење кое предизвикува воспаление на кожата.

Стефано Пиетрини, друг експерт за нега на кожа, тврди дека секој метод што се користи за забрзување на сончањето всушност прави повеќе штета отколку добро и ќе резултира со „трајно оштетување на кожата“.

– Запомнете, колку и да изгледа привлечно тенот ова лето, ништо не вреди за непоправливата штета што ја предизвикува овој тренд – заклучил тој.