НЕМА КРАЈ НА МАКИТЕ НА ТРАМП: Во Њујорк почна судењето на поранешниот претседател за наводно силување на новинарка!

0

Елизабет Џин Керол (79) тврди дека поранешниот претседател на САД ја нападнал кон крајот на 1995 или почетокот на 1996 година во продавница на Менхетен

Вчера пред федералниот суд во Њујорк почна судењето на Доналд Трамп (76), поранешниот претседател на САД, кого новинарката Елизабет Џин Керол (79) го обвинува за силување кое наводно се случило пред неполни 30 години!

Станува збор за граѓански предмет, кој треба да трае околу две недели, а кој започна со избор на порота од списокот од околу 150 имиња.

Тој не доаѓа на суд

Идентитетот на поротниците ќе биде заштитен за да не се врши притисок врз нив. Трамп негираше дека некогаш ја познавал Елизабета, за која вели дека воопшто не е негов тип, велејќи дека таа ги измислила обвинувањата за да добие публицитет.

Керол тврди дека кон крајот на 1995 година или почетокот на 1996 година, Трамп ја закачил „на ѕидот“ во собата на стоковната куќа Бергдорф Гудман во Менхетен, насилно и ја соблекол облеката и ја нападнал пред да може да се ослободи и да побегне на Петтата авенија. од каде ја повикала својата пријателка.

Доналд Трамп

Покрај жртвата, на суд треба да сведочат и нејзините двајца пријатели, на кои таа наводно им се доверила набргу по нападот.

Адвокатот на жртвата, Роби Каплан, ќе се обиде да докаже постоење на шема во однесувањето на Трамп, како и дека децениските тврдења на неговиот клиент се конзистентни со тоа, објави Фајненшл тајмс.

Интересно е тоа што во март, судијата Луис Каплан пресуди дека обвинителството може да користи видео на Трамп како се фали дека ги фаќа жените за гениталиите како доказ. Не е сигурно дека Трамп ќе се појави на суд или ќе сведочи во своја одбрана.

Минатата недела адвокатите на поранешниот претседател побараа од судијата да ѝ објасни на поротата дека постои можност тој да не се појави поради логистички предизвици. Можно е и Наташа Стојноф и Џесика Лидс, кои во 2016 година исто така упатија обвиненија против Трамп за сексуален напад, да сведочат пред судот.

Го смени законот

Керол го тужеше Трамп минатата година, откако новиот закон во Њујорк дозволи да се покренат тужби за наводни сексуални злосторства дури и по статутот на застареност.

Иако ова не е кривично дело, последиците за Трамп би можеле да бидат сериозни доколку тој го загуби случајот. Како што пренесува Би-Би-Си, тоа би било првпат поранешен претседател на САД да биде прогласен за виновен за сексуален напад. Потсетуваме дека веќе има судски спор против Трамп за фалсификување документи. Кој ќе ја плати сметката

Врската на жртвата со демократите

Според судските документи, Рид Хофман, ко-основачот на мрежата LinkedIn и донатор на Демократската партија, му помага на Керол да ги плати документите.

Адвокатите на Трамп се сомневаа во неговиот мотив во случајот, на што тој одговори дека никогаш не ја криел својата финансиска поддршка за демократите.

– Нашите судови се механизам на правда за сите граѓани, не само за оние кои имаат доволно пари и моќ да им користат – рече Хофман.