Немири во Франција: Подметнати пожари на 871 локација на јавни површини, изгорени 577 автомобили

Министерството за внатрешни работи на Франција во неделата соопшти дека за време на синоќешните протести ширум земјата биле уапсени 719 бунтовници, а во немирите биле повредени 45 припадници на полицијата и жандармеријата.

Француското Министерство за внатрешни работи во неделата соопшти дека за време на протестите во саботата вечерта предизвикани од полициското убиство на 17-годишно момче, биле пријавени подметнати пожари низ целата земја на 871 локација на јавни површини, 577 автомобили. изгореле, а оштетени се 74 објекти.

Министерството во неделата соопшти дека за време на синоќешните протести ширум земјата биле приведени 719 бунтовници, а во немирите биле повредени 45 припадници на полицијата и жандармеријата.

Петта ноќ по ред, ширум Франција се одржаа масовни протести поради неодамнешното полициско убиство на еден млад човек, а 45.000 полицајци и жандарми беа распоредени за одржување на редот на улиците.

Во соопштението на МВР се наведува дека биле мобилизирани и илјадници пожарникари за одржување на редот на улиците.

Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин на Твитер изјави дека е „потивка ноќ“, благодарение на решителната акција на полицијата.

Националните протести поради убиството на Нахел М, 17-годишен тинејџер со алжирско потекло, продолжуваат да ја потресуваат Франција.

Нахел беше застрелан од полицаец од непосредна близина во вторникот во париското предградие Нантер.

Полицаецот се соочува со формална истрага за убиството и му е одреден притвор.