НЕОЧЕКУВАНА ИЗЈАВА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПОЛСКА – Анджеј Дуда зборуваше за Украина и ситуацијата на фронтот, а со тоа ги шокираше сите

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, во интервју за Washington Post изјави дека Украина не е во состојба да ја пробие руската одбранбена линија.

Во овој момент, вооружените сили на Украина не се во можност да изведат решителна контраофанзива против руските војници“, вели Анджеј Дуда.

Според него, Украина нема доволно оружје за да го промени балансот на силите на фронтот.

За потсетување, на 4. јуни Украина започна контраофанзива во правец на Запорожје, Доњецк и Бахмут.