Нетанјаху вети „силен, брз и прецизен“ одговор на терористичките напади во Ерусалим

„Ќе ги запечатиме и рушиме куќите на терористите на забрзан начин, со цел да бараме дополнителна цена од оние кои го поддржуваа тероризмот“

На итен состанок на безбедносниот кабинет, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети „силен, брз и прецизен“ одговор на смртоносните терористички напади во Ерусалим. Мерките што ги предложи лидерот вклучуваа вооружување на израелски цивили и поостри мерки против Палестинците соучесници со сторителите. 

„Ќе ги запечатиме и уриваме куќите на терористите на забрзан начин, со цел да бараме дополнителна цена од оние кои го поддржуваа тероризмот. Овој процес веќе започна вчера и е во тек“, рече Нетанјаху. „Во име на сите граѓани на Израел, би сакал да упатам срдечно сочувство до семејствата на убиените во грозоморниот и страшен напад во нашиот главен град Ерусалим. Ова е криминален напад на влезот на синагогата за Меѓународниот холокауст Ден“.

„Му благодарам на претседателот на САД, мојот пријател Џо Бајден, кој разговараше со мене и го изрази својот шок и тага поради овој страшен чин на убиство“, продолжи тој. Им благодарам и на многу други лидери, вклучително и од арапските земји, што во овој момент застанаа покрај Израел. Сите се молиме за оздравување на ранетите во двата напада“.

Лидерот продолжи да ги „пофали полицијата и безбедносните сили за нивната решителна и брза акција, како и за снаодливоста и храброста што ја покажаа обичните граѓани, кои пукаа во терористите и на тој начин спасија животи“.