НЕТАНЈАХУ ПОТВРДИ: Израел се обидува да го спречи развојот на иранско оружје

0

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека еврејската држава презема чекори за да го спречи Иран да развие одредено оружје, но не потврди дека е вмешана во неодамнешниот напад со беспилотни летала врз Иран.

Во синоќешното интервју за Си-Ен-Ен, тој рече дека неговата намера е прво да склучи мир со арапскиот свет пред да се обиде да го реши израелско-палестинскиот конфликт.

„Отидов околу нив (Палестинците), отидов директно во арапските земји и направив нов концепт за мир. Направив четири историски мировни договори, Абрахамскиот договор, што е двојно повеќе од сите мои претходници заедно за 70 години. “, рече Нетанјаху.

Мосад, Иран
ФОТО: TWITTER/OFFICEJJSMART, SHUTTERSTOCK

Обраќајќи се на порастот на насилството, вклучително и терористичките напади минатиот викенд во Ерусалим во кои загинаа седум лица, а пет беа ранети, по израелскиот напад против екстремистите во Џенин на окупираниот Западен Брег во кој загинаа десет луѓе, Нетанјаху рече дека презема насочени акции против терористите. нивните најблиски поддржувачи и оние кои слават вакви напади.

„Тоа всушност може да го намали поттикот за она што ние го нарекуваме осамени терористи“, рече Нетанјаху, алудирајќи на фактот дека напаѓачите во источен Ерусалим, од кои еден беше убиен, а друг, 13-годишно момче, рането и уапсено, се не се членови на екстремистички организации.

Нетанјаху не сакаше да одговори дали неговата намера да ги зајакне еврејските населби ќе ја влоши и онака чувствителната ситуација и зборуваше за тероризам и тврдења дека Палестинците се надеваат дека ќе ги искоренат Израелците од окупираниот Западен Брег, пренесоа израелските медиуми.

На прашањето што изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој синоќа ја заврши дводневната посета на Израел и на Западниот Брег, за политиката за населување на Западниот брег на новата влада на Израел, Нетанјаху посочи дека не се согласува со САД. позиција.

Нетанјаху рече дека ова е спорна област за која ќе се одлучува во мировниот договор и дека е подготвен да им даде на Палестинците се што им е потребно за да владеат, но дека целокупната безбедносна контрола мора да остане во рацете на Израел и дека ги информирал САД претседателот Џозеф Бајден.

Тој го опиша Бајден како пријател и рече дека ова пријателство трае 40 години.

Нетанјаху рече и дека неофицијално му било понудено да посредува меѓу Русија и Украина додека бил лидер на израелската опозиција, минатата година, но не откри кој му го понудил, а сега изразил подготвеност да се вклучи, наведувајќи дека времето е во право за тоа..

Израелскиот лидер ја отфрли широко распространетата загриженост за неговата екстремно десничарска влада и запаливата реторика од некои министри и рече дека ќе одлучи за политиката на Израел и „ќе го држи воланот со двете раце“.

Дополнително, оцени дека кога луѓето ќе дојдат на власт ја омекнуваат претходната реторика и дека намерата за промена на правосудниот систем ќе ја зајакне демократијата, а не да ја компромитира како што тврдат противниците.

Стотици илјади Израелци демонстрираа против најавените реформи. Нетанјаху, исто така, негираше дека реформата е поврзана со неговото судење за поткуп, измама и злоупотреба на довербата.

„Тоа е погрешно. Ниту една од реформите за кои зборуваме нема никаква врска со моето судење“, рече Нетанјаху.