НЕ БЕШЕ СЛУЧАЈНО – Зошто Ѓоковиќ му го „ТРЕСНА ТЕЛЕФОНОТ“ на младиот Американец! Објавена е снимка – Провоцираше од почетокот, погледнете што правеше! (ВИДЕО)

0

Бен Шелтон самиот си „го бараше ѓаволот“ против Новак Ѓоковиќ и на крајот и си го доби.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вечерва од 22 часот ќе го игра финалето на УС Опен против Данил Медведев, но се уште се зборува за неговата пресметка со Бен Шелтон. Не толку поради квалитетот на тенисот, бидејќи Американецот не направи ништо освен еден брејк во третиот сет и потоа брзо беше пратен „на спиење“, туку затоа што Новак на многу оригинален начин го „спушти“ талентираниот играч кој дојде на мечот без никаква почит кон најдобриот на сите времиња.

Ѓоковиќ му ја „спушти слушалката“ на Шелтон и на тој начин го имитираше неговиот потег од мечот против сонародникот Френсис Тиафо, кој крена голема бура во јавноста. Така Шелтон се правдаше дека „ не видел што направил Ѓоковиќ и дека тоа му ласка “, додека Новак имаше многу интересен коментар дека тоа го направил затоа што му се допаднал тој потег. Меѓутоа, ако малку изгребеме под површината, можеме да видиме дека од самиот почеток постоела одредена нетрпеливост меѓу нив, која на крајот кулминирала со многу ладен поздрав на мрежата, по завршувањето на мечот, а потоа и со досега невиденото обраќање пред медиумите.

Сега еден навивач „собра се“ на едно место и покажа зошто Новак Ѓоковиќ толку го изнервира однесувањето на Бен Шелтон, ако тоа не можевме да го забележиме уште на стартот. Се започна од неговиот говор пред мечот кога рече дека „сака да ја вклучи публиката“ бидејќи сметаше дека тоа е единствениот начин да се победи, па уште на стартот провокативно ги прославуваше и малите поени.

Исто така, Шелтон постојано комуницираше со својот тим, како Новак Ѓоковиќ да не беше таму и да не можеше да слушне што зборува, па по една промашена топка од Србинот можеше да се слушне како вели: „Не му се допаѓа ова“. Полека сè се собраше во Ѓоковиќ, особено кога на крајот од третиот сет младиот Американец викаше на цел глас и се обиде да го изнервира српскиот ас со публиката, па и тие му пречеа на сервисите, а последните два поени Новак ги освои со тоа што прво го вперувајќи со прстот кон публиката, дека тие нема да можат да го деконцентрираат, а потоа се сврте кон нив по пласманот во финалето и им ја „тресна слушалката“. Погледнете го видеото кое кажува се:

„Ми се допадна неговата прослава, ја ископирав, му ја украдов… “, ги објасни своите постапки на крајот од мечот Новак Ѓоковиќ, поради што го нападнаа многу новинари, а за време на обраќањето на Бен Шелтон, се инсистираше тој да објасни како тој реагираше на споменатиот потег на српскиот ас.

„Да… не го видов тој потег, само потоа го видов видеото. Не ми се допаѓа кога гледам луѓе на социјалните мрежи како ме предупредуваат како треба или не треба да славам. Како дете, јас научив дека имитирањето е најдобар показател дека некој ти ласка, само тоа имам да кажам за таа случка“, рече арогантниот Шелтон, кој до крајот на своето обраќање не кажа ниту еден убав збор за српскиот тенисер.