Не го одбивајте лебот! Овие шест научни факти ќе објаснат зошто треба да го јадете повеќе

0

Науката има став кој е сосема спротивен од популарното мислење дека лебот не е потребен.

WebMD ја користи следнава споредба: Јаглехидратите се за вашето тело исто како што е гориво за вашиот автомобил. Ако нема гориво, автомобилот нема да оди многу далеку. Ако горивото е со добар квалитет, автомобилот ќе работи поефикасно. Трикот е да го отфрлите рафинираниот бел леб што предизвикува зголемување на шеќерот во крвта, а потоа паѓа во корист на лебот од 100 проценти од целата пченица бидејќи содржи здрави јаглехидрати кои се вари побавно и ве одржуваат сити. Сета таа добрина од интегралната пченица ќе ве одржува добро да функционирате со часови по оброкот.

Еве што велат научниците:

Општото здравје ќе ви биде подобро

Без разлика дали сте млади или стари, маж или жена, јадењето интегрален леб има широк спектар на здравствени придобивки. Бројни студии покажаа дека јаглехидратите во цели зрна можат да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес тип 2, висок крвен притисок, рак на дебелото црево, мозочен удар и дебелина. Најдобро е да земате најмалку три порции интегрални житарки дневно, но дури и само една порција на ден сепак може да го намали ризикот од хронични заболувања.

Ќе живеете подолго 

Истражувачите од Медицинскиот факултет Харвард открија врска помеѓу исхраната богата со цели зрна и ризикот од смрт. Тие анкетирале над 100.000 луѓе и откриле дека интегралните житарки го намалуваат вкупниот ризик од смрт за пет проценти и ризикот од смрт од кардиоваскуларни болести за девет проценти. „Овие наоди дополнително ги поддржуваат сегашните диететски насоки кои препорачуваат поголем внес на цели зрна… и обезбедуваат ветувачки докази дека исхраната богата со цели зрна може да го зголеми животниот век“, пишуваат авторите на студијата.

Ќе бидете посреќни 

Дали сте во лошо расположение? Јадете сендвич без грижа на совест. Според Psychology Today, јаглехидратите го зголемуваат нивото на невротрансмитерот за добро чувство серотонин во мозокот, што го подобрува вашето расположение и ја намалува желбата за нездрави грицки како слатки. Придобивката е двојна: ќе го намалите нивото на стрес и напнатост и ќе го намалите струкот.

Ќе ослабете 

Лебот од цело зрно е богат со диетални влакна, кои носат бројни придобивки кога станува збор за слабеење. Прво, влакната се шират за да го наполнат стомакот, што значи дека побрзо ќе се чувствувате сити и ќе јадете помалку калории по оброк. А бидејќи се работи за сложени јаглехидрати, интегралната пченица се вари побавно, што ве држи сити долго време после јадење. Плус, влакната спречуваат скокови и падови на шеќерот во крвта во текот на денот, така што нема да посегнувате по бонбони во средината на попладневните часови за да го добиете шеќерот што ви треба. Ова се знаци дека во вашата исхрана недостасуваат влакна.

Ќе го регулирате варењето 

Влакната помагаат и при друга телесна функција: движењето на дебелото црево. Јаглехидратите од цели зрна го штитат вашиот дигестивен систем и овозможуваат редовно исфрлање на непотребните материи. И покрај ова, една неодамнешна студија објавена во списанието Nutrition Research покажува дека 92 отсто од возрасните во САД не добиваат доволно влакна на дневна основа. Внесувањето интегрални житарки може да биде пресудно за консумирање на препорачаната доза од 28 грама влакна дневно, што спречува запек.

Ќе имате поздрава кожа и коса 

Кој би помислил дека вашата убавина започнува со леб? Но, тоа е вистина: лебот од цели зрна е преполн со витамини Б и протеини, кои го намалуваат бројот на години на вашата кожа и коса.