НЕ ИЗВРШИ САМОУБИСТВО, УБИЕН Е! Режисерот ја обвини поранешната сопруга на музичарот за неговата смрт: И вредеше многу повеќе МРТОВ!?

0

Курт Кобејн го загуби животот во 1994 година кога имаше само 27 години. Фронтменот на Нирвана си го одзел животот и си пукал во глава, а неговото тело го пронашол електричар два дена подоцна.

Во една статија во списанието Ролинг Стоунс од 1994 година, писателот ги опиша последните денови на пејачот на Нирвана, вклучувајќи ја и неговата долга борба со дрогата и депресијата.

Курт Кобејн, Нирвана

Телото на Кобејн беше откриено дека содржи траги од хероин и валиум кога тој умре, иако во моментот на неговата смрт басистот на Нирвана, Крист Новоселиќ ги негираше тврдењата дека дрогата е виновна за смртта на Курт Кобејн.

– Тоа е чиста глупост – му рекол Новоселиќ на тогашниот новинар во Сиетл. Дрогата беше само мал дел од неговиот живот“.

Дали сепак тоа беше убиство?

Неодамна неговата смрт повторно се најде на насловните страници, кога филмскиот режисер и писател Иан Халперин објави дека е убиен, пренесува The Sun. Тој, исто така, ја покани вдовицата на Кобејн, Кортни Лав, да направи полиграфски тест за да ги отфрли сомнежите дека таа го убила.

Во интервјуто за промовирање на неговата нова книга „Case Closed: The Cobain Murder“, Халперин изјави дека тестот со детектор за лаги ќе и помогне на Кортни Лав да ја исчисти дамката од нејзиното име, по речиси три децении сомневања од некои обожаватели на Нирвана и прашања за тоа што се случува. Навистина се случи.

Кортни Лав, Курт Кобејн, Френсис Бин Кобејн

– Пресудата треба да се промени од самоубиство во убиство. Сето ова се потпира на докази за форензичка патологија, нови докази што ги ископав. Не обвинувам никого за убиство, но ја предизвикувам Кортни конечно да направи полиграф. Ќе платам за да го исчистам нејзиното име. Ако го помине тестот за полиграф, ќе изнајмувам билборд на Тајмс Сквер и ќе напишам – Кортни Лав е невина – рече тој.

Тој вредеше повеќе за неа мртов отколку жив

Тој држеше пушка, и покрај тоа што полициската управа во Сиетл ја прогласи смртта како самоубиство, теориите дека Лав можеби одиграла улога во смртта на Кобејн опстојуваа во светлината на очигледните несовпаѓања во доказите, пишува таблоидот.

– Заклучувам во оваа книга, полицијата 1000 отсто згрешила и тоа било убиство – изјави Халперин.

Кортни Лав, Курт Кобејн, Френсис Бин Кобејн

Тој, исто така, истакна дека Кобејн разговарал со адвокат за развод.

-Да се ​​разведоа, Лав немаше да добие ни денар. И тој вредеше многу повеќе мртов отколку жив за Кортни Лав. Имаше мотив – изјави Халеприн.