Не можев без кокаин! Познатиот Англичанец си ја отвори душата – „Имав магија…“

Познатиот англиски фудбалер Дени Марфи откри со какви проблеми се соочил по играчката кариера.

Во текот на кариерата Марфи играше за Ливерпул, Чарлтон, Тотенхем и Фулам, a имаше девет настапи за Гордиот Албион. Со „црвените“ го освои Купот на УЕФА и Суперкупот на Европа, а со Фулам го загуби финалето на Лига Европа.

Кариерата ја заврши во 2013 година, а сега работи како колумнист и фудбалски аналитичар.

– На почетокот правев одредени работи за да добијам чудно „зуење“. Мислам дека тоа беше акумулација на нешта, па ми требаше малку бегство од реалноста. А реалноста се соочуваше со проблеми. Кога играте фудбал, адреналинот и допаминот ве тераат да размислувате однапред и да бидете енергични, без оглед на другите работи. Овие прашања стануваат големи без фудбал – рече Марфи и додаде:

– Имав магија од кокаин и пушење трева. Алкохол? Би можел да живеам без него. Јас не бев алкохоличар. Можев да седам дома со алкохол и да не пијам. Бев зависник од кокаин некое време, да. Дојдов до точка кога мислев дека не можам да живеам без него. Што беше глупаво, секако дека можев. Отпрвин го правите тоа, го правите еднаш неделно, двапати неделно, го правите тоа дополнителен трет ден и на крајот тоа се зголемува и ве зграпчува“, рече Марфи.