„НЕ МОЖЕМЕ САМО ДА ДАВАМЕ И ДА ДАВАМЕ НА УКРАИНА“: Генералот на Макрон вели дека француските борбени системи таму се уништуваат веќе две години

0

Полска минатиот месец објави дека нема да одобри нови испораки на оружје за Украина поради загриженоста за нејзините резерви и не е единствената земја во дискусии за намалување на сопствениот арсенал за помош на Киев.

Британски Скај њуз објави дека ваква приказна сега се слуша во Франција и во други делови на Европа.

– По две години, сега треба да водиме нов разговор, бидејќи не можеме да даваме, да даваме, да даваме и да гледаме како се уништуваат нашите (борбени) системи во Украина – рече генерал Стефан Меј, началник на Генералштабот на француските воздушни и вселенски сили. Политико.

Францускиот генерал Стефан Меј

Скај њуз објави дека неименуван европски функционер дал слична изјава за Политико .

– Не можеме да продолжиме да даваме (на Украина) од нашите резерви. Дадовме се што (знаевме) дека нема да ја загрози нашата сопствена безбедност – изјави функционерот кој инсистираше на анонимност.

Се цитира и изјавата на неименуван функционер на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден дека „европските залихи се трошат, но дека има и други кооперативни решенија“.

Скај њуз потсетува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски бара две работи од своите сојузници, а тоа се финансирање и заедничко производство на оружје што би му овозможило на Киев да изгради свои борбени системи.

Се известува дека такви договори се веќе постигнати со САД и дека генералот Ми изјавил за Политико дека Франција „секако“ ќе ги обезбеди финансиите за производство на украински борбени системи.