Не секој шеќер е лош: 5 овошја кои се добри за луѓето со Дијабетес (фото)

Луѓето кои живеат со дијабетес знаат колку е важна правилната исхрана во контролирањето на оваа болест. Сепак, поради недоволна информираност, некои луѓе со дијабетес мислат дека не треба да консумираат овошје бидејќи повеќето од нив се богати со јаглехидрати и природни шеќери. Сепак, неодамнешните истражувања покажуваат дека луѓето со дијабетес можат редовно да уживаат во овошјето и дека тоа дури може да помогне да се намали нивото на шеќер во крвта.

Додека повеќето луѓе со дијабетес можат да јадат секое свежо овошје, постојат неколку видови на овошје кои се издвојуваат по нивниот импресивен нутритивен состав и влијание врз шеќерот во крвта.

1. Бобинки

Бобинки, како што се боровинки, малини и капини, се еден од најхранливите видови на овошје. Не само што се богати со растителни влакна, витамини, минерали, антиоксиданси и соединенија со антиинфламаторно дејство, туку истражувањата ја поврзуваат потрошувачката на бобинки со подобрена контрола на гликемијатаБобинките позитивно влијаат на дијабетесот бидејќи се богати со растителни влакна кои ја забавуваат апсорпцијата на шеќерот во крвотокот. Додавањето бобинки во исхраната дури може да помогне да се намали ризикот од развој на дијабетес, како и кардиоваскуларни болести, хипертензија и одредени видови на рак.

Јагода, малина, боровинка, бобинки

2. Авокадо

Авокадото е уникатно овошје бидејќи има малку јаглехидрати и многу масти. Половина авокадо содржи само 8,5 грама јаглени хидрати и речиси 30 грама здрави масти, што го прави ова овошје паметен избор за оние кои се на диета со малку јаглехидрати. Авокадото е особено богато со незаситени масти , кои се покажаа како корисни за луѓето со дијабетес.

3. Агруми

Цитрусното овошје, како што се портокалите и грејпфрутот, се добар избор за луѓето со дијабетес. Не само што ова овошје има низок гликемиски индекс, туку е преполно и со хранливи материи кои можат да помогнат да се намали воспалението и да се поддржи здравата контрола на гликемијата. Гликемискиот индекс на портокалите е 43 , што се смета за низок и значи дека тие имаат помало влијание на шеќерот во крвта во споредба со овошјето со висок гликемиски индекс, како што е лубеницата.

4. Јаболка

Јаболката се уште едно овошје со низок гликемиски ефект, кое е богато со хранливи материи важни за контрола на дијабетесот. Јаболко со средна големина содржи околу 5 грама влакна, вклучително и растворливи влакна, кои ја забавуваат апсорпцијата на шеќер во крвта. Изборот на храна богата со растворливи влакна може да помогне во одржувањето на здрави нивоа на шеќер и липиди во крвта, што е важно за луѓето со дијабетес тип 2.

5. Калинка

Консумацијата на калинка е поврзана со бројни здравствени придобивки, вклучително и намалување на крвниот притисок, нивото на шеќер и холестерол во крвта, како и подобрување на отпорноста на инсулин. Калинките и сокот од калинка се одличен извор на биоактивни соединенија како што се елагитанини, антоцијани и органски киселини, кои можат да помогнат во намалување на воспалението и заштита од оштетување на клетките.