НЕ ЦИМЕТ, МЕД ИЛИ ШЕЌЕР – Додајте го овој зачин во млекото, брзо ја спречува и најупорната кашлица, добра за деца и возрасни

0

Пробајте го, брзо ќе ги почувствувате позитивните ефекти!

Кашлицата  е спазматична контракција на мускулите, која го ослободува телото од слузта акумулирана во бронхиите и која може да биде заразна. Затоа, кашлицата е помошник што треба да се поддржи. Решението за овој проблем е во лекувањето со жалфија.

Зошто жалфија помага во ублажување на кашлицата?

Високата ефикасност на растението се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во неговите лисја, кои имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Тие исто така содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П и танини. Народната медицина препорачува земање лушпа од жалфија во млеко при сува кашлица.

Се верува дека таквиот пијалок ја омекнува сувата, напорна кашлица, ја раствора флегмата, го стимулира исфрлањето на флегмата и го олеснува искашлувањето. Има антисептично антиинфламаторно дејство, придонесува за побрзо закрепнување.

Штом млекото зоврие, веднаш тргнете го од шпоретот. Во оваа лушпа додадете 1 лажичка путер, измешајте и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа, лушпата треба да се процеди и да се додаде 1 лажичка мед и 1/3 лажичка куркума (за деца – 1/4 лажичка) и да се измеша.

Оваа лушпа треба да се пие цела, половина час пред спиење. Мирна ноќ без напорна кашлица е загарантирана. Можете да го подготвувате неколку дена, додека не почувствувате олеснување и лесно искашлување на слуз од бронхиите.

Рецептот може да го користат и деца и возрасни.

Но, и покрај фактот што овој рецепт е многу ефикасен за проблеми со кашлицата, самите лекари долго време сугерираат дека жалфија има одличен експекторанс ефект, треба да се следат одредени медицински препораки.

На пример, овој пијалок може да ја запре лактацијата, па затоа не се препорачува за доилки. Исто така, бидете внимателни со луѓето кои се склони кон бубрежни заболувања и хипотензија.