НЕ ЧЕКА ТЕЖОК И НАПОРЕН ДЕН, НЕМА ПРЕДАВАЊЕ Претседателот Вучиќ зборуваше од аеродромот во Минхен: Имаме вести за КиМ ВИДЕО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од аеродромот во Минхен им се обрати на граѓаните и порача дека ќе го заштитиме мирот, но и нашите национални интереси.

-Пословично гостопримливите Германци овојпат поради штрајкот на аеродромот не можат веднаш да го испратат возилото, па останавме уште малку. Денес имаме тежок и исцрпувачки ден. Поминаа точно 15 години откако Албанците прогласија т.н таканаречена независност Косово и денес ќе биде напорен ден полн со изненадувања за нас. Ќе разговараме со Блинкен, Шолц, Макрон, Умно, Мицотакис и многу други и верувам дека успешно ќе се бориме за интересите на нашата Србија. Има и добри вести кои ќе им ги пренесеме на граѓаните на Србија, некои денеска, а некои за седум дена, а се однесуваат на Косово и Метохија. Ќе ја заштитиме нашата земја, мирот, но и нашите витални национални интереси – порача претседателот Вучиќ во видео пораката.