Нискокалоричен сладолед од банана што ќе го правите до октомври: Без јајца, без шеќер, готов за помалку од 60 секунди

0

Ако сакате да јадете нешто освежително кога надвор е премногу топло, а имате банана, изматете мешавина од сладолед направена од ова овошје за една минута.

После тоа останува само да почекате убаво да се стегне, а потоа да уживате и да засладите. Самата подготовка е повеќе од едноставна, а речиси сите состојки веќе ги имате во вашата кујна.

Предноста на овој сладолед е што не бара јајца, а нема додаден шеќер според рецептот.

Состојки:

1 банана

3 лажици какао во прав

1/3 чаша млеко

лажица мед

лажица кокосово масло

прстофат сол

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете изедначена смеса. Ставете го во замрзнувач и почекајте да се стегне. Украсете со парчиња свежо овошје. Тоа е тоа!