НИТУ ЈОКИЌ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ! Тренерот на Денвер влезе во соблекувалната, па се упати кон Србинот и му го даде ОВА! Реакцијата на Николa е ХИТ! ВИДЕО

Кошаркарите на Денвер го победија Чикаго со 123:101, а Никола Јокиќ одигра уште еден фантастичен натпревар.

Исто како и претходната вечер на дуелот со Далас, на српскиот кошаркар му недостасуваше една асистенција за трипл-дабл учинок. Натпреварот го заврши со 28 поени, 16 скока и девет асистенции.

Тој погоди девет од 16 удари од поле, вклучително и една тројка од три обиди, додека беше перфектен од линијата за слободни фрлања – девет од девет.

Сомборац успеа да дојде до три украдени топки, а за 33 минути поминати во игра Нагетс постигнаа плус од 33 поени.

По натпреварот, тренерот на Денвер, Мајк Мелоун, сега вообичаено им доделуваше синџири на DPOG (најдобри на натпреварот) на своите играчи – едниот му припадна на Арон Гордон, а другиот на Никола Јокиќ.

– Вториот синџир му го давам на Никола Јокиќ. Во 14 наврати ги мачеше противниците кога шутираше, 6 пати ја украде топката во одбраната и имаше многу пик-ен-рол ситуации и 12 дефанзивни скока. „Тој и Гордон го имаа мнозинството“, рече Мелоун.