„Новак би можел да игра до 55 години, тој е секогаш фаворит“: Британците пофални зборови за Ѓоковиќ

0

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, ја крена на нозе светската тениска јавност по поразот во полуфиналето на Австралија Опен.

Имаше многумина кои го предвидуваа неговиот пад, меѓутоа, многу влијателни луѓе од „белиот спорт“ го поддржаа Ѓоковиќ.

Меѓу нив беа и Британците, Тим Хенман и Лора Робсон, кои зборуваа за Србинот со одбрани зборови.

– Знаеш како, кога ќе ја поставиш скалата толку високо, има само еден начин после тоа. Самиот тој по полуфиналето во Мелбурн призна дека тоа му бил еден од најлошите натпревари на слемовите. Но, кога ќе го освоите тој турнир 10 пати, зборувате за 100 натпревари, така што во човечката природа е во одреден момент да дојде послаб натпревар, нема потреба да го вклучите алармот . За мене тој е фаворит на секој турнир на кој настапува –  изјави Хенман.

Лора Робсон дели слично мислење…

– За мене не е катастрофа тој пораз од Синер, како и поразот од Де Минор на почетокот на годината, не би му придавал големо значење. Сè уште е најдобар на светот, освојувајќи речиси сè. Едноставно, помладите играчи се пробиваат, имаат сè повеќе самодоверба и веруваат дека можат да го предизвикаат во натпревари од три сета, што можеби досега не беше случај. Тој има 36 години, се движи фантастично и навистина не сум загрижен. Чувствувам дека тој е еден од оние спортисти кои би можеле да играат до 55 години –  изјави Лора.