,,Новак играше тенис 5 часа!” – Ѓоковиќ има каракер, одбива чоколадо и има самодисциплина (фото)

Новак Ѓоковиќ имаше фантастична сезона зад себе, која ја заврши со освојување на три од четири Грен слем, завршниот Мастерс и првото место на АТП листата.

Новак Ѓоковиќ

Сепак, некако наградите му одминуваат кон крајот на годината, што најдобро говори за тоа колку моќните се фрустрирани од моќниот Србин.

Сепак, сите хејтери и непочитувачи на резултатите на името и презимето на Новак Ѓоковиќ ќе мора да се помират со фактот дека тие ќе го гледаат и во наредните години на АТП турнејата.

А колку е посветен на тенисот и самодисциплината, што му овозможува подолга кариера, најдобро сведочи поранешниот руски тенисер Димитри Турсунов, денес успешен тренер.

– Ќе биде многу тешко да се запре Новак Ѓоковиќ! Освен што е многу искусен, Новак е секогаш во одлична физичка форма. Федерер и Надал исто така имаа искуство, но физички не можеа повеќе да издржат. Ѓоковиќ, пак, секогаш е на одлично физичко ниво – изјави Турсунов за порталот Шампионат, а потоа истакна:

– Новак и понатаму е најмотивиран на турнејата. На пример, кога некој ќе одбие парче чоколадо откако ќе игра пет часа затоа што содржи глутен, тоа значи дека таа личност има неверојатно ниво на самодисциплина. Толку висок, никој не може да се натпреварува со него.

Да потсетиме, Новак Ѓоковиќ има 36 години и има јасен план да направи исчекор во следната сезона во однос на претходната. Освоил 24 Грен слем титули, 98 АТП турнири, со сооднос победи-порази 1087/213. Капата доле, мајсторе!

Николај Давиденко

Николај Давиденко верува дека Новак Ѓоковиќ без проблем и со 100% шанси би ги освоил сите четири Грен слем турнири во една сезона, ако се играа во два сета, наместо во три освоени сета. Ниту еден тенисер не го освоил Златниот слем, односно победил во Австралија, Ролан Гарос, Вимблдон и УС Опен во иста календарска година. Само Штефи Граф успеа да го направи тоа во 1988 година.

– Грен слемовите се играат до три освоени сета, потенцијално пет. Го исцрпува телото! Особено што играте седум натпревари во текот на турнирот. Ќе биде интересно да се види во каква форма е Новак на Австралија Опен во 2024 година – изјави Давиденко за порталот Шампионат, а потоа коментираше за Олимписките игри во Париз:

– Многу играчи не се особено заинтересирани да одат на Олимписките игри. Потребна е посебна подготовка. Тенисерите го немаат, бидејќи турнејата е во тек. Тоа е речиси како обичен турнир. А кој е во подобра форма во тој момент ќе има шанса да победи.