Новак не е фаворит на Ролан Гарос, коефициентите за Надал ќе ве изненадат: Букмејкерите знаат нешто што ние не знаеме?

И покрај тоа што средината на 2024 година е далеку, иако оваа сезона сè уште не е завршена, светските обложувалници веќе почнаа да размислуваат за следниот Ролан Гарос, каде по паузата, рекордерот по титули на париската земјена подлога, Рафаел Надал, ќе се натпреварува. Таму ќе биде и бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ , но ќе се обиде да се наметне и Карлос Алкараз . Кој ќе ја освои титулата? Еден од трите или четвртиот?

Верувале или не, обложувалниците наведуваат дека Новак не е главен фаворит за освојување на вториот Грен слем сезонава. Алкараз доби коефициент од 2,63.

Ѓоковиќ е зад Шпанецот кого годинава го исфрли во полуфиналето, па неговиот вкупен триумф во главниот град на Франција се проценува на 3,50.

Изненадувачки е што Надал , кој не е на теренот речиси цела година, беше назначен за трет можен освојувач со коефициент 5,50.

И… Тоа е тоа со големите фаворити, бидејќи на другите им се дава многу помала шанса да направат нешто на легендарната земјена подлога.

Новак пред Ролан Гарос ќе има можност да стигне до 25. Грен слем титула на Австралија Опен, а како што стојат работите, тој е во состојба да ги „нападне“ сите во следната сезона, вклучително и онаа на Ролан Гарос.

Враќањето на Надал веќе се очекува во јануари, каде би можел да се загрее на некој мал турнир во Австралија, за да стигне до поголемата серија на Австралија Опен.

Што се однесува до останатите фаворити од сенка, Јаник Синер е следниот со коефициент 15 кој добива шанса да го освои трофејот на Грен слем во Париз, а според предвидувањата Холгер Руне , кој имаше очајна полу- година, исто така е во првите пет фаворити.

Во топ 10 фаворити се Каспер Руд, Александар Ѕверев, Андреј Рубљов и Стефанос Циципас, како и Данил Медведев, кој во десетина наврати изјавил дека не сака да игра на земја и дека не ни разбира како го освоил Мастерсот во Рим.