НОВАК ПОСТАВИ НОВ РЕКОРД: Ова се уште никому не му успеало!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, рекет број еден во светот, постави уште еден рекорд со пласманот во полуфиналето на турнирот во Дубаи.

Победата на Новак во четвртфиналето против Хуберт Хуркач беше негова 20-та во низа.

Тоа е рекорд, десетти пат во кариерата да стигне до 20 или повеќе победи во низа во различни периоди од кариерата.

Така, тој стана првиот играч во опен ерата кој постигнал ваков подвиг.

Новак има пет победи од минатогодишното финале на АТП турнејата во Торино и 15 победи оваа сезона во Аделаида, Австралија Опен и Дубаи.

Доколку го победи Данило Медведев во полуфиналето на Дубаи, тоа ќе биде негова 21 победа во низа и десетгодишнина во натпреварите против неговиот ривал од Русија.

– Сме играле многу пати, знам што да очекувам. Го гледав како игра. Тој е во серија, освојувајќи турнири. И јас не сум во лоша серија, па и двајцата сме во добра форма и се надевам на добар натпревар – изјави Новак.

И уште едно додавање, Новак е единствениот играч кој стигнал барем до четвртфиналето на сите турнири од АТП серијата 500 кои се играат на тврди подлоги.

Тоа го направи 13 пати во Дубаи, шест пати во Пекинг, три пати во Базел и по еднаш во Ротердам, Акапулко, Токио, Виена и Астана.