Новак Ѓоковиќ го освои Австралија опен за да се израмни со 22 Грен слем титули на Рафаел Надал

Новак Ѓоковиќ го победи Стефанос Циципас во неделата и ја освои 10-тата титула на Австралија опен и се изедначи со 22-те Грен слем круни на Рафаел Надал со победа што го врати на светскиот рекет број еден.

Емотивниот Новак Ѓоковиќ го победи Стефанос Циципас во неделата за да ја освои 10-тата титула на Австралија опен и да се изедначи со 22-те Грен слем круни на Рафаел Надал, победа што го врати на светскиот рекет број еден. Српската ѕвезда ја надмина повредата на тетивата и драмата надвор од теренот на неговото враќање во Мелбурн Парк за да го надмине грчкиот трет носител со 6:3, 7:6 (7/4), 7:6 (7/5) на Род Лејвер Арена. . Тој стигна до победа без таткото Срѓан на трибините, откако предизвика контроверзии позирајќи со навивач кој носеше руско знаме со ликот на Владимир Путин по победата на неговиот син во четвртфиналето.

Ѓоковиќ по победата се искачи до шеснаесетникот на својот играч за да ја прегрне мајка си и се скрши во неконтролирани солзи, колапувајќи се струполи на земја.

Направи извонреден кам-бек на 35-годишниот четврти носител, кој го пропушти минатогодишниот турнир кога беше депортиран поради ставот за вакцинација против Ковид.

По укинувањето на тригодишната забрана од Австралија, Ѓоковиќ ја освои водечката Аделаида Интернационал пред да го зајакне својот статус како великан на сите времиња во Мелбурн.

Нагласената победа го израмни со Надал на рекордни 22 Слема, два повеќе од Роџер Федерер.

Шпанскиот великан направи шокантно излегување од второто коло поради повреда на колкот, но има за цел враќање во сезоната на земјени терени и уште една пукнатина на Отвореното првенство на Франција, а со тоа и 23. титула на слем.

Сепак, Надал ќе се спушти на ранг-листата кога ќе бидат објавени во понеделник, за разлика од Ѓоковиќ, кој ќе го симне од тронот шпанскиот тинејџер Карлос Алкараз и ќе се врати на врвот за прв пат од јуни. Циципас ќе се искачи за едно место до три.

И двајцата се вратија на теренот што им помогна да се издигнат до ѕвездите.

Ѓоковиќ го освои својот прв Грен слем во 2008 година на Род Лејвер Арената, додека Циципас пукна на сцената во 2019 година кога го запрепасти бранителот на титулата Федерер во осминафиналето.

Со големата грчка и српска заедница во Мелбурн, а присуствуваа и Род Лејвер, имаше бурна атмосфера.

Ѓоковиќ влезе во натпреварот со висока самодоверба откако ги освои сите девет негови претходни финалиња на Австралија опен и со предност од 10-2 во кариерата над Гркот.

Слободно движејќи се само со минимално врзување на неговиот проблематичен лев тетива, тој се отвори со удобно држење откако беше пречекан од огромни овации.

Ѓоковиќ одработи две брејк топки на воведниот сервис на Циципас, без резултат, но продолжи да истражува и Гркот му даде брејк за 3-1 со невнимателна двојна грешка.

Циципас, само во своето второ финале на Грен слем до 33. на Ѓоковиќ, се појави нервозен, губејќи го првиот сет за само 36 минути.

Но, тој се врати во борбата во многу поблискиот втор сет како што растеше неговата самодоверба, подобрувајќи го својот сервис и освојувајќи неколку поени за притисок.

Тој ја заработи својата прва брејк-точка — и сет-поен — кога Ѓоковиќ го разнесе бекхенд широко.

Но, Србинот се држеше за да го задржи сетот на сервис и отиде во тај-брејк, каде неговото поголемо искуство дојде до израз.

Наспроти шансите, Циципас за првпат направи брејк на воведниот сервис на Ѓоковиќ во сет три, само за да ја отстапи предноста веднаш по едно забавно рели, бесен на себе.Слушајте ги 

Повторно отиде во тај-брејк, каде што Ѓоковиќ уште еднаш го подигна нивото за да освои уште една титула.