Новак Ѓоковиќ собори уште еден рекорд и си ја отвори душата: “Таа е една од моите хероини и идоли од детството!“

Новак Ѓоковиќ ја продолжува својата борба по титулата на Австралија Опен. Во вторникот стигна до полуфиналето откако го совлада американскиот тенисер Тејлор Фриц и со тоа славје го израмни рекордот од 33-та последователна победа на Австралија ОпенМоника Селеш успеа да го постигне овој успех пред него во деведесеттите години на минатиот век.

Не знаев за таа информација и дека ја делам плочата со Моника Селеш. Тоа го прави овој момент уште поспецијален. Ја сакам Моника Селеш, ја имав во глава кога растев во Србија. Јас многу слушав за нејзе. Што правела, колку спиела, што јадела… Таа е една од моите хероини и идоли од детството“, изјавил Новак Ѓоковиќ по победата.

Српскиот тенисер има шанса да ја претекне Моника Селеш. За тоа ќе му треба победа против Јаник Синер во полуфиналето на Австралија Опен. На средбите на овие двајца тенисери Новак Ѓоковиќ води со 5-2, но Јаник Синер победи на два од последните три натпреари.