Новак Ѓоковиќ со два збора докажа каков господин е: Еве што му порача на Рафаел Надал по победата на Шпанецот

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ моментално се наоѓа во Австралија и со голем успех игра на Купот на Јунајтед, сè со цел да биде максимално подготвен за првиот Грен слем сезонава во Мелбурн, каде играа и eден од најголемите нњгови ривали во кариерата, Рафаел Надал. 

Популарниот Бул од Мајорка по една година пауза се врати на терените на турнирот во Бризбејн, против својот стар пријател Доминик Тием, кого го совлада со 2:0. Исто така и Наоми Осака и Ема Радукану не играа, но се вратија во новата сезона.

Така Новак го пречека најголемиот ривал Надал, но и дамите и им посака убаво враќање на теренот. Тој ги објави нивните фотографии на социјалните мрежи со коментар: „Добре дојдовте назад“.