НОВИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО ГРЦИЈА: И двата воза биле на иста пруга! Не може да се исклучи човечката грешка

0

Во судир на товарен воз и брз воз во Грција, на пругата меѓу Атина и Солун, загинаа 32 лица, а најмалку 85 се повредени, соопштија властите.

Според нивните информации, неколку вагони излетале од шините во планинската долина Темби, во близина на градот Лариса, а најмалку три вагони се запалиле.

Се уште не е позната причината за несреќата. Тоа е модерна железница со две шини, па можно е или да е резултат на човечка грешка – ако двата воза се движеле по иста пруга, или на едната пруга возот излетал од шините, а друг воз што се движи по соседната пруга сообраќал. во него.пренесува грчката телевизија СКАИ.

Грција, воз, несреќа

Судирот се случил пред полноќ.

Спасувачките тимови го осветлија местото на несреќата со рефлектори додека низ густиот чад бараа преживеани низ остатоците од возот. Преживеаните рекоа дека неколку луѓе едноставно биле исфрлени од прозорецот на возот од силината на ударот, а многумина се обиделе да се ослободат.

Патничкиот воз излета од шините во близина на клисурата, на околу 380 километри северно од Атина, во областа каде што се наоѓаат главниот автопат и железничките тунели.

Мештанин кој бил меѓу првите на местото на несреќата изјавил дека и патничкиот и товарниот воз биле целосно уништени и дека патниците бегале низ последните вагони од возот кога тој пристигнал на местото на настанот.

Грција, воз, несреќа

Возовите се судрија пред долината Темби, која ги дели регионите Тесалија и Македонија. Регионалниот гувернер на Тесалија за грчката телевизија СКАИ изјави дека се работи за директен судир на два воза и дека првиот и вториот вагон се целосно уништени, а третиот вагон излета од шините.

Официјални лица во болницата во Лариса соопштија дека најмалку 25 лица се тешко повредени.

Засега не е позната можната причина за несреќата. Полицијата испрашува две лица, но тие не се приведени.

Патниците кои се здобиле со полесни повреди или биле неповредени, со автобуси биле пренесени во Солун, 130 километри северно од местото на несреќата.

Според грчката железничка компанија Хеленик, во патничкиот воз кој сообраќал од Атина до Солун имало околу 350 патници.