Нови шокантни сцени од Газа: Новинарка дознава за смртта на колега за време на пренос во живо (Видео)

Салман ал-Башир, новинар кој работи за телевизијата Палестина, известувал за програмата во живо кога дознал за смртта за својот колега Мохамед Абу Хатаб.

„Не можеме повеќе, исцрпени сме“, рече тој.
Башир бил во живо во живо кога дознал за смртта на Хатаб, кој рече дека бил со нив само 30 минути претходно.

Мохамед Абу Хатаб беше убиен заедно со 11 членови на неговото семејство во израелски воздушен напад врз нивната куќа во јужниот дел на Газа.

Тој е 36-ти новинар убиен во конфликтот, според Комитетот за заштита на новинарите (CPJ).

Медиумите го нарекоа нападот намерно убиство на Абу Хатаб, бидејќи неговата куќа беше мета веднаш откако тој се врати дома од известување за израелските злосторства во Газа.

„Тоа е крвава порака да се тероризираат палестинските новинари за да се спречат да известуваат за страдањата на нашиот народ и да ги разоткријат злосторствата на Израел“, се вели во соопштението.