Ново моќно оружје од САД пристигнува во Киев, а има понуда што не може да се одбие: „Еден долар и ваши се“

Украина ќе добие ракетни бомби со двојно поголем дострел од се што имала порано

Американската компанија Џенерал Атомикс е подготвена да и продаде дронови Reaper MQ-9 на Украина за еден долар. Како што дознава „Волстрит џурнал“, договорот би вклучувал два дрона од постарата верзија на Reaper, а Киев треба да плати 10 милиони долари за трансфер на беспилотните летала во земјата и уште осум милиони долари за нивно одржување. Договорот ќе вклучува и копнена контролна станица која ќе ги контролира беспилотните летала речиси насекаде на територијата на Украина.

Предлогот беше направен од Линден Блу, извршен директор на Џенерал Атомикс, до украинското воено аташе во Вашингтон минатата недела. Портпаролот на General Atomics, компанијата што ги произведува Reapers, рече дека компанијата не може да го коментира предлогот, додавајќи дека сепак „веруваат дека на Украина и е потребна способност како Reaper и тоа што е можно поскоро“.

– Генерал Атомикс со месеци разговара за барањата на украинските вооружени сили со нивната влада и останува посветена на поддршката на секој можен начин – изјави Марк Бринкли, портпарол на Џенерал Атомикс.

Засега само помали дронови од САД

САД испорачаа повеќе од 700 мали беспилотни летала во Украина во текот на изминатата година, вклучително и тактички дронови Switchblade. Овие дронови можат да се носат во ранци и се користат за уништување цели. Тие беа широко користени за одбрана на украинските позиции.

Reaper, сепак, е многу пософистициран дрон со значително поголем домет, брзина и можности. Reaper, кој може да се управува од далечина или автономно, има максимална издржливост од 27 часа и може да достигне височина од 15.240 метри. Распонот на крилата на Reaper е 20 метри и може да биде вооружен.

Генерал Атомикс нуди постара верзија на дронот Reaper, типот MQ-9A Block 1, кој вообичаено чини неколку милиони долари по парче. Беспилотните летала би можеле да се користат за собирање разузнавачки информации, како и за надзор и извидување, и би ѝ помогнале на Украина да се одбрани додека се подготвува за очекуваната руска офанзива.

Беспилотното летало Reaper со погон на сив орел, исто така направено од Џенерал Атомикс, ќе им овозможи на украинските сили да вршат напади и надзор над руските војници од побезбедна далечина. Белата куќа се спротивстави на напорите за обезбедување на Сивите орли, со кои моментално управува американската војска, поради страв дека чувствителната технологија на бродот, вклучително и камера, би можела да падне во руски раце доколку леталото биде соборено. Жетварите, кои се поголеми и имаат поголема носивост, се управувани од американското воено воздухопловство.

Белата куќа треба да одобри продажба на Reaper, односно трансфер на технологија во Украина. Генерал Атомикс, наводно, предлага да го продаде Reaper директно на украинската влада, што нема да оди преку американската влада.

Reaper во Авганистан

Кон крајот на 2022 година, САД распоредија осум дронови MQ-9 Reaper во Грција на една година. Беспилотните летала се распоредени во стратешката воздухопловна база Лариса во близина на Егејското Море, што им овозможува на беспилотните летала лесно да ги поддржат источните и јужните крила на НАТО. Беспилотните летала MQ-9 Reaper исто така одиграа значајна улога во војната во Авганистан.

Интересно е што американските воздухопловни сили (USAF), околу еден месец по инвазијата на Русија кон крајот на февруари, предложија испраќање на своите постари беспилотни летала Reaper во Украина. Сепак, Пентагон не се согласил, што предизвикало фрустрација кај украинското раководство, наведува Политико.

Иако Пентагон одбива да испрати беспилотни летала Reaper, во новиот пакет воена помош за Украина во вредност од над две милијарди долари, тие за првпат подготвија ракети со поголем дострел, пишува Reuters. Станува збор за копно лансирана бомба со мал дијаметар (GLSDB), која има дострел од 150 километри, што е двојно повеќе од дострелот на ракетите што моментално ги користи Украина.

Вашингтон го одби барањето на Украина за ракети ATACMS со дострел од 297 километри.

Крстосувачките ракети GLSDB ќе бидат истрелани од ракетниот фрлач HIMARS и ќе и овозможат на Украина да погоди цели кои претходно беа надвор од нејзиниот дофат. GLSDB е заеднички развиен од SAAB AB и Boeing. Ја комбинира бомбата со мал дијаметар GBU-39 со ракетниот мотор М26.

GLSDB е управуван со GPS, може да спречи одредени електронски заглавувања, може да се користи во сите временски услови и може да се користи против оклопни борбени возила, според веб-страницата на SAAB. ГБУ-39, кој би функционирал како боева глава на ГЛСДБ, има мали крила што се преклопуваат што му овозможуваат да лизга повеќе од 100 километри доколку падне од авион и погоди цели со пречник од еден метар.