НОВ ДРЖАВЕН УДАР ВО АФРИКА – Армијата изврши пуч во земја богата со нафта: Соборено семејство кое владее 56 години со Габон !?

Група високи офицери на Армијата на Габон се појавија на националната телевизија рано во средата, каде што соопштија дека ја презеле власта откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго освоил трет мандат.

Командантите и офицери на Армијата изјавија за телевизискиот канал Gabon 24 дека ги претставуваат сите безбедносни и одбранбени сили во централноафриканската држава. Оттаму додаваат дека резултатите од изборите се поништени, сите граници ќе бидат затворени до понатамошно известување, а институциите ќе се распуштат.

Новинар на медиумската агенција Reuters вели дека се слушаат силни пукотници во главниот град Либревил по телевизиското обраќање на Армијата.

Владата на земјата-членка на ОПЕК (Организација на земјите извознички на нафта) веднаш не го коментираше настанот.

Во име на габонскиот народ, решивме да го зачуваме мирот со ставање крај на сегашниот режим“, рекоа офицерите.

Додека еден офицер ја читаше заедничката изјава, десетина други во воени униформи и беретки тивко стоеја околу него. Војниците се претставија како членови на Комитетот за транзиција и обнова на институциите. Државните институции што ги прогласија за распуштени се Владата, сенатот, народното собрание, уставниот суд и изборната комисија.

слика
Но Бонго

Превратот, доколку биде успешен, ќе биде осми пуч во Западна и Централна Африка од 2020 година. Пресвртите во Мали, Гвинеја, Буркина Фасо, Чад и Нигер ги поткопаа демократските процеси во изминатите неколку години.

Армијата ја презеде власта во Нигер минатиот месец, дестабилизирајќи го регионот Сахел и ги вовлече светските сили во ситуацијата, чии стратешки интереси се загрозени.

Тензиите беа високи во Габон поради стравувањата од немири по општите избори во саботата, на кои Но Бонго се обиде да го продолжи 56-годишното владеење на неговото семејство додека опозицијата притискаше за промени во нацијата богата со нафта и какао, но погодена од сиромаштија.

Недостигот на меѓународни набљудувачи, суспензијата на некои странски медиуми и одлуката на Владата да го блокира пристапот до Интернет и да воведе полициски час по изборите, ја зголеми загриженоста за транспарентноста на изборниот процес.

64-годишниот Но Бонго, кој го наследи својот татко Омар како претседател во 2019 година, се натпреваруваше за нов мандат против 18 предизвикувачи, од кои шест го поддржаа заедничкиот кандидат, поранешниот министер и универзитетски професор Алберт Онда Оса. Седиштето на Но Бонго ги отфрла тврдењата за изборна измама.

Зградата на парламентот беше запалена во 2016 година кога избија насилни улични протести против контроверзниот реизбор на Но Бонго за втор претседателски мандат. Владата потоа го оневозможи пристапот до Интернет неколку дена.