Нов напад врз Залужни! Објавени приватни фотографии од украинскиот генерал: Има време за жени, но нема време за војската (ФОТО)

0

Јазот меѓу соработниците на украинскиот претседател Володимир Зеленски и поддржувачите на врховниот командант на армијата Валериј Залужни повеќе не може да се сокрие.

На социјалните мрежи изби скандал меѓу претседателот на украинското воздухопловство Јуриј Игнат и пратеничката од партијата Слуга на народот, Маријана Безугла.

Сè започна кога Безугла го обвини Залужни дека наводно не ги решава проблемите на Вооружените сили на Украина. Потоа објави објава со фотографии на Залужни во друштво на Дана Јароваја, член на Јавниот совет за борба против корупција при Министерството за одбрана.

– Генералот има време за жени, но никогаш не бил во ТКЦ – напиша пратеникот на својот профил на социјалните мрежи.

На овие пораки одговори портпаролот на воздухопловните сили на вооружените сили на Украина, Јуриј Игнат, кој рече дека го отстранува Безугла од пријателите на Фејсбук поради дискредитација на врховниот командант.

– По дискредитирањето на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, јавно го расчистувам ова недоразбирање – напиша Игнат.

Безуглаја, пак, во својот коментар го обвини дека добива наредби одозгора.

– Каде ја видовте дискредитацијата? Пишував за проблемите на вооружените сили на Украина. Дали имаме други теми? Генерал? Мобилизација? Подготовки – напиша Безегла.

Игнат одговорил дека 30 години работи во војска и дека одлуката да ја избрка од пријателите била негова.

Безегла, сепак, не се откажа и изјави дека во тие 30 години можел да види како војската е уништена.

Следуваше жесток одговор:

– Не сум заменик да менувам нешто! Ама живеам со една плата… скромно! Не сум бил на одмор во странство 30 е*ани години! Знаеш?

Безугла продолжи да го обвинува дека е на негова милост.

– Маријана, спиј морно – напиша на крајот портпаролот на воздухопловните сили.

Тензиите во Украина , да потсетиме, растат од ден на ден, иако договорот за претседателските избори, кои треба да се одржат напролет, сèe уште не е постигнат, додека Залужни не откри дали евентуално ќе се кандидира за функцијата.

Украинскиот портал Страна ги објави резултатите од неколку затворени анкети за претседателските и парламентарните избори, доколку тие би се одржале сега.