НОВ ПРЕСВРТ! УКРАИНА ПОДГОТВЕНА ЗА ПРЕГОВОРИ: најави Зеленски

0

Украина е подготвена да ги започне преговорите за пристапување во ЕУ веќе оваа година.

На прес-конференцијата по средбата со шведскиот премиер Улф Кристерсон во Стокхолм, тој истакна дека членството на Украина во ЕУ е еден од клучните основи на економската и институционалната безбедност на цела Европа.

Разговаравме и за европските односи и за можностите за зајакнување на нашиот заеднички европски дом. Конкретно, ние веруваме дека еден од клучните основи на економската и институционалната безбедност на цела Европа е полноправното членство на Украина во ЕУ, целосното пристапување на Украина во Европската унија. Веќе оваа година ќе бидеме подготвени да ги започнеме преговорите за пристапување на Украина, а важно е Шведска доследно и суштински да не поддржува на патот кон ЕУ – изјави украинскиот претседател, пренесува Укринформ.

Тој нагласи дека едно од стратешките прашања се безбедносните гаранции за Украина на патот кон НАТО.

– Шведска ја поддржа декларацијата на Г7 за безбедносни гаранции за Украина. Ние сме благодарни за тоа. И денес нашите тимови ќе разговараат за работата на релевантниот украинско-шведски билатерален договор – рече Зеленски.

Тој додаде дека е убеден оти Украина и Шведска ќе бидат дел од Алијансата и дека ќе бидат гаранција за безбедноста, особено во регионот на Балтичкото, Црното и Азовското Море.

Тој додаде дека Украина преговара со сите членки на НАТО, кои ги повика да го поддржат влезот на Шведска во НАТО.

Поточно, рече Зеленски, во преговорите со Турција биле дадени релевантни аргументи за прием на Шведска во НАТО.

– Оваа работа за поддршка на Шведска за влез во НАТО ќе продолжи и во иднина – рече Зеленски.

Тој, исто така, објави дека 13-тиот пакет воена помош на Шведска за Украина вклучува муниција за системи за противвоздушна одбрана, борбени возила, резервни делови и опрема за чистење мини.

Украинскиот лидер ја истакна важноста на учеството на Шведска, заедно со другите меѓународни партнери, во глобалните напори за враќање на целосниот ефект на меѓународното право, кое, како што наведе, Русија се обидува да го уништи.

Од почетокот на војната, Шведска ѝ обезбеди на Украина 2,2 милијарди евра помош и ќе продолжи да ја поддржува во борбата за слобода и територијален интегритет, што во моментов е најважна задача на шведската влада на полето на меѓународната политика. Ова го изјави шведскиот премиер Улф Кристерсон на заедничката прес-конференција.

– Од февруари минатата година, Шведска ѝ обезбеди на Украина 2,2 милијарди евра помош и ние ќе продолжиме да обезбедуваме политичка, воена, хуманитарна и финансиска поддршка во дијалогот со вас и нашите заеднички партнери, за да се осигураме дека потребите на Украина ќе бидат задоволени колку што неопходно – изјави Кристерсон по средбата со Зеленски.