НОВ СКАНДАЛ ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Познатиот лекар пред широка публика го дијагностицираше принцот Хари, и повторно ја ШОКИРА јавноста

Приказните за кралското семејство ја заинтригираат јавноста.

За време на разговорот во живо со др. Принцот Хари  му кажал на Габор Матео, експерт за траума, како тој секогаш се чувствувал поинаков од остатокот од неговото семејство, исто како и неговата покојна мајка, принцезата Дијана .

– Сигурно, во текот на мојот живот, кога бев млад, се чувствував некако поразлично од остатокот од моето семејство… Се чувствував чудно додека бев во тој „контејнер“, а знам дека и мајка ми го чувствуваше истото.. Како јас телото да е внатре, а главата некаде надвор, а понекогаш било обратно – изјавил тој, а пренесува Скај њуз.

Војводата од Сасекс размислувал и за сопствените стравови со кои се соочил пред да оди на психотерапија.

– Една од работите од кои најмногу се плашев е да ги изгубам чувствата што ги имав кон мајка ми . Ме „уби“ помислата дека ако одам на терапија ќе изгубам се што ми остана, се што успеав да задржам од неа, но испадна дека не е така, беше токму спротивното. Ја претворив тагата што ја чувствував и се обидов да и докажам колку ми недостига во сознанието дека мама би сакала само да бидам среќен „Кога го сфатив тоа, огромен камен падна од моето срце“, рече Хари.

Експертот за траума, д-р. На Мејт, војводата од Сасекс, му беше дијагностицирано и нарушување на дефицитот на внимание (ADD) .

– Читајќи ја вашата книга „Резервни“, ви дијагностицирам ADD… Јас на тоа гледам нормален одговор на стресот – изјави тој и додаде дека може да се излечи на која било возраст.

Во продолжение на разговорот, Хари откри и како марихуаната „навистина психички многу му помогнала“.

– Земањето кокаин не ми направи ништо, но марихуаната е поинаква, всушност навистина ми помогна – рече тој.

Хари се осврна и на периодот кога бил на воена служба во Авганистан, на кој др. Мајте изјави дека „особено не се согласува со политиката што ја води Западот“.

– Зошто толку многу луѓе не ги поддржаа нашите трупи? Затоа што претпоставуваа дека секој што е на воен рок е за војна. Но, тоа не е така. Откако ќе се регистрирате, го правите она што ви е кажано. Значи, имаше многу од нас кои не мора да се согласуваат или не се согласуваат со таа политика, но го направивме она за што бевме обучени – заклучил војводата од Сасекс.