‘НОЖ ВО ГРБОТ’ !? Поранешниот потпретседател на САД ја објави својата кандидатура за Белата куќа, предизвикувајќи го Доналд Трамп, кому му служеше четири години

0

Поранешниот потпретседател на САД, Мајк Пенс, влегува во трката за републиканска претседателска номинација во 2024 година, се вели во пријавата до Федералната изборна комисија (FEC) во понеделникот.

Мајк Пенс (63 г.) ќе ја започне кампањата во Ајова во среда, потврдиле три извори за медиумската агенција Reuters минатата недела.

Мајк Пенс ќе се спротивстави на Доналд Трамп, кому некогаш лојално му служеше, но одби да го поддржи кога поранешниот претседател се обиде да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година.

Поранешниот конгресмен и поранешен гувернер на Индијана има силни конзервативни ставови за социјалните прашања и се повеќе се дистанцираше од Доналд Трамп.

Тој вели дека поранешниот претседател ги охрабрил бунтовниците кои го нападнаа Капитол на 6. јануари 2021 година и ги ставија во опасност него и неговото семејство.

Мајк Пенс им се придружува на се поголемиот број републикански кандидати, вклучувајќи ги Доналд Трамп, гувернерот на ФлоридаРон ДеСантис, поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, сенаторот Тим ​​Скот и поранешната гувернерка на Јужна КаролинаНики Хејли.

Гувернерот на Северна ДакотаДаг Бургум, исто така, планира да влезе во трката в среда, според лице запознаено со плановите на Bloomberg.

Големиот број кандидати ги загрижува многу ривали на Доналд Трамп во Републиканската партија, кои стравуваат дека гласовите против Доналд Трамп би можеле да се расфрлаат.