НОЛЕ E СЕ ПОЛУД И ПОЛУД, НЕ Е ОД ОВАА ПЛАНЕТА! Шокантни зборови на Иванишевиќ: 97% од играчите ВЕДНАШ би се повлекле од ТУРНИРОТ!

Не беше лесно да се биде во шеснаесетникот на Новак Ѓоковиќ за време на финалето на Австралија опен, а најтешката работа ја имаше Горан Иванишевиќ .

Тренерот на српскиот тенисер е навикнат да добива критики за време на натпреварите, а овој пат не му било удобно.

Во текот на вториот сет Ѓоковиќ имаше што да му каже на славниот хрватски тенисер, за што Новак зборуваше по мечот.

А, Иванишевиќ им се обрати на новинарите пред прес-конференцијата на српскиот тенисер.

И покрај проблемот со повредата што беше забележлив на воведните натпревари во Мелбурн, Новак стигна до финалето и до титулата.

„ Ајде да го пробаме ова. Не би рекол 100%, но 97% од играчите на турнејата, доколку ги добијат резултатите од магнетната резонанца во сабота, би отишле директно во канцеларијата на судијата и би се повлекле од турнирот . Но не тој. Тој е од друга планета. „Неговиот мозок работи поинаку. Работам со него четири години, но сепак понекогаш се прашувам како функционира неговиот мозок. Даваше сè, 77 терапии на ден. Секој ден стануваше се подобар и подобар. „Не го очекував ова, искрено. Бев шокиран“, рече Иванишевиќ.

Тој го опиша познатиот Хрват и како изгледаат неговите денови со Новак.

„Постојано учам. Тој е се полуд и полуд“, рече Горан и додаде:

„Можам да го кажам тоа само. Нема крај на лудилото. На позитивен начин. Човекот е неверојатен. Не знам како да го опишам тоа. Мислев дека се сум видел, но тогаш го гледам ова. Веројатно ќе видам и нешто ново. Неверојатно. Знам дека беше емотивно на теренот, не е важно. Зборуваме, тој зборува… но како што реков претходно, начинот на кој го освои турнирот, начинот на кој играше денес , имаше добар тенис, имаше лош тенис, но не е важно затоа што на крајот ја освои 10-та титула на Австралија опен.Борбата меѓу Шпанија и Србија е како ракометен натпревар.Во моментов е 22:22. Сега ќе биде интересна година“.

Тој се осврна и на „конфликтот“ за време на финалниот натпревар.

„Можев да зборувам за тоа 10 дена. Бев тенисер и исто така бев малку луд. Разбирам како се чувствува. Ги разбирам емоциите. Ова е финале на Грен слем. Немам ништо против. Ако тоа му помогне, веќе разговаравме за тоа. Немам ништо против. Му реков ‘можеш да ми кажеш што сакаш, но мора да победиш. Во спротивно, ќе имаме проблем’. Се додека тој победува, добро е“.

Иванишевиќ откри и дека се согласува со мислењето на Ѓоковиќ дека победата во финалето на Австралија опен годинава е најголема во неговата кариера.

„Би морал да се согласам со она што го кажа Новак, дефинитивно најдобрата титула во неговата кариера, не само поради она што се случи минатата година и затоа што се врати, туку и затоа што последните три недели беа исклучително тешки. Мислев дека во 2021 г. виде се, кога овде славеше со проблеми со стомачниот мускул… Но, ова беше неверојатно. Да се ​​игра вака, да се подобруваш од ден на ден, импресивно е“.

Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ

Иванишевиќ на интересен начин го спореди Ѓоковиќ со еден од најголемите фудбалски клубови на сите времиња.

„Ноле е како Реал Мадрид, а кога Реал Мадрид те вика да им бидеш тренер… кога работиш со Новак, тоа е 24 часа нервоза, нешто постојано се случува. Сè уште не сум свесен дека тој го направи сето ова. Чест ми е што сум со Новак, учам од него, јазикот многу ни помага, многу е подобро кога сите зборуваме на ист јазик. Но, кога ќе ме погледнат, не е лесно!“ „Емоциите се огромни. Кога ќе дојде и ќе видиш дека мора да извади се од себе, истрпи многу , но целата атмосфера… Се плашеше како луѓето ќе го примат овде, но веќе во Аделаида се беше добро. Се помина одлично. Што направи, 22 титули, 10 Австралија опен…“.

„Денот кога не играш натпревар беше како кога некој претседател доаѓа во земја и добива распоред, а неговиот распоред се состоел само од терапија. Повеќе време поминувал во кола одејќи на терапија отколку на терен. Дојде и Маријана , да не видов како и извадиле виза, ќе мислев дека не бива…и успеа!Најмногу се плашев против Димитров“.