НОРМАЛИЗАЦИЈАТА Е КЛУЧНА ЗА БЕЗБЕДНОСТА И ПРОСПЕРИТЕТОТ НА РЕГИОНОТ: Фон дер Лајен ги повика Косово и Србија да го прифатат планот на ЕУ

0

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ги повика Србија и Косово да го прифатат планот на ЕУ за нормализација на односите и додаде дека тоа е клучно за стабилноста на целиот регион.

„Постои план на ЕУ за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Мислам дека тоа е можност за двете страни да го искористат моментот бидејќи нормализацијата е клучна за безбедноста, стабилноста и просперитетот на регионот“, фон дер Лајен. рече во разговор со дописниците на група европски новински агенции (ЕНР), вклучително и Хина.

Со потсетување дека последната средба во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ се одржа на 27 февруари, по што високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека српскиот претседател Александар Вучиќ и т.н. министерот Косовецот Аљбин Курти го прифатил понудениот договор, Хина наведува дека на 18 март во Охрид ќе се разговара за негово спроведување и дека европската страна очекува договор за планот за имплементација или барем значителен напредок.

„Се надевам дека двете страни ќе бидат многу конструктивни во претстојните разговори“, рече фон дер Лајен.

На прашањето дали ќе има последици доколку преговорите во Охрид пропаднат, Фон дер Лајен рече дека „прво треба да се преговара, па дури потоа да се погледне резултатот“.

Таа рече дека рускиот напад врз Украина ја истакна новата стратешка важност на процесот на проширување на ЕУ.

„Војната во Украина го истакна новото стратешко значење на проширувањето. Сакаме да ги приближиме и што побрзо нашите партнери од Западен Балкан до ЕУ“, рече претседателот на Комисијата.