Нутриционист за открива главни упатства за СИЛЕН ИМУНИТЕТ во сезоната на грип и ВИРУСИ – Чистењето на цревата е клучно

0

Ова се сезонски намирници кои ќе ви го подобрат имунитетот!

Деновиве малку по малку некој е болен. Клиниките се преполни со пациенти кои се жалат на кашлица, болки во грлото и течење на носот.

Здравата и правилна исхрана на прво место, физичката активност, избегнувањето алкохол и пушење, како и редовниот сон се клучни за имунитетот.  Како да се заштитиме од вируси и да го зајакнеме нашиот имунитет? 

Нутриционистот и фитнес тренер  Ивана Шарчевиќ  истакна дека клучот за добро здравје е разновидноста во исхраната.

ТИКВА

Тиквата е храна богата со бета-каротен. Бета-каротенот му ја дава таа препознатлива и специфична боја и е моќен антиоксиданс.

Храната богата со бета-каротин е  одлична превенција за некои видови сериозни болести, штити од астма и срцеви заболувања.

Тиквата содржи и многу  влакна, кои се важни за здравјето на цревата.

ЈАБОЛКО

Јаболката содржат многу влакна, дури четири грама по порција.

Диетата  богата со влакна е поврзана со помал ризик од срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Кожата на јаболкото е богата со полифеноли и антиоксиданси кои штитат од оксидативен стрес, кој е поврзан со многу хронични болести.

ЦИМЕТ

Циметот е одличен зачин кој на вашите јадења им дава прекрасна арома.

Некои истражувања сугерираат дека соединенијата во циметот имаат антиоксидантни, антиинфламаторни, антидијабетични и антимикробни својства и можат да понудат  заштита од кардиоваскуларни болести, меѓу другите состојби.

КОСТЕН

Костенот, за разлика од другите јаткасти плодови и семки, има релативно малку калории и масти. Без разлика, костените се богат извор на минерали, витамини и фитонутриенти кои имаат големи здравствени придобивки.

Костен, исто како и лешниците и бадемите итн. е  храна без глутен.

Тој е одличен извор на минерали, мононезаситени масни киселини, а богат е и со витамини од Б комплексот.

ЦВЕКЛО

Поради богатите хранливи својства што ги содржи, цвеклото  е добро за регулирање на крвниот притисок, се користи за превенција од рак, го чисти црниот дроб, лечи анемија, ја подобрува отпорноста на организмот и го зајакнува либидото. Одличен е и за спречување на дегенерација на мускулите, ја подобрува циркулацијата, го  зајакнува колагенот на кожата, добар е за спречување на катаракта, гради имунитет и лекува респираторни проблеми.  Овие придобивки од цвеклото постојат благодарение на високата концентрација на хранливи материи, витамини и минерали.

Речиси и да нема минерал што не го содржи цвеклото, па затоа е  одличен природен лек за имунитет.

РЕЦЕПТ: Протеински шипки со цвекло

– 100 гр свежо цвекло
– 2 лажици сок од лимон
– 50 гр мелени сурови лешници
– 50 гр мелени овесни снегулки
– 50 гр мелени интегрални бисквити
– 60 гр протеини, со вкус на чоколадо-лешник

Излупете го цвеклото, па исечкајте го до густа текстура.

Додадете лимон, мелени лешници, овес, бисквити и на крај протеини. Сè замесете и со влажни раце формирајте форми (можете да направите шипки, топчиња, што сакате…)
Се редат на хартија за печење или проѕирна фолија и се чуваат во фрижидер еден час.

За прелив:
– 100гр црна чоколада
– лажица кокосово масло
Се топи на пареа.

Кога решетките ќе се стврднат, валкајте ги во чоколадо.

Доколку сакате да имате добар имунитет, треба да ги менувате навиките според годишните времиња.

Покрај овие намирници, имаме и  лиснат зеленчук (како зеленчук и кељ), пиперки и брокула, карфиол, зелка, цвекло.

Тие се богати со хранливи материи кои го зајакнуваат имунитетот како што се цинк, витамин Ц, витамин А и витамини од групата Б.

Сето ова ни помага да го заштитиме нашето тело од бактерии, вируси и други инвазивни бактерии кои можат да навлезат во нашето тело, а можеме да се обидеме да ја преземеме контролата врз нашата исхрана за да му дадеме на нашите тела храна богата со хранливи материи во текот на овој есенски период кога вирусите се позастапени. , заклучи Ивана Шарчевиќ.