Нoв земјотрес од 5,6 по Рихтеровата скала ја погоди централна Турција

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот бил на длабочина од 2 километра.

Според најновите информации, над4.300 луѓе загинале во вчерашниот разорен земјотрес во Турција и во Сирија.
Бројот на загинати во Турција од силен земјотрес со интензитет од 7,8 степени според Рихтер се искачи на 2.921, објави деенска  тамошната агенција за помош АФАД.

Новиот број го донесе потврдениот број на загинати во Турција и соседна Сирија на 4.365, по земјотресот што се смета за најсилниот што го погодил регионот во изминатите речиси 100 години.

Најмалку 5.606 згради се урнаа во земјотресот, соопшти турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби. Вкупно 19.574 спасувачки персонал работат во областа на земјотресот за да ги санираат последиците, се вели во соопштение.