Обвинителството бара притвор за киднаперите на внукот на Љубе Бошкоски

0

Основното јавно обвинителство Скопје бара определување мерка притвор во траење од 48 часа за две лица кои се осомничени дека сториле кривично дело „киднапирање“ на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски.

„Основното јавно обвинителство Скопје денеска до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор во траење од 48 часа за две лица кои се осомничени дека го сториле кривичното дело. прекршок „Киднапирање“.

Во интерес на постапката, Јавното обвинителство во моментов не може да сподели повеќе детали“, велат од Јавното обвинителство.

Костадиновски исчезна на 4 март во близина на чешката амбасада, додека неговиот брат го пријавил неговото исчезнување. Случајот го потврдија и од МВР.