Објавено брутално видео од Украина: руски војник обезглавил затвореник со нож

На социјалните мрежи е објавено брутално видео на кое се гледа како руски војник обезглавува украински затвореник со нож.

На социјалните мрежи вчера беше објавено брутално видео од обезглавувањето. На неа се гледа како руски војник со нож му го сече грлото на украински затвореник кој сè уште бил жив.

Русинот потоа ја покажува отсечената глава на камерата и вели дека треба да му се испрати на командантот на убиениот. Лицето на рускиот војник во тој момент е покриено со маска. На местото на шокантниот настан се гледаат зелени лисја , што укажува дека видеото е снимено минатата година, објави украинскиот портал Правда .

Андриј Јермак , шеф на Кабинетот на украинскиот претседател  Володимир Зеленски , реагираше на овој настан пишувајќи на Твитер дека „за се ќе има одговори и одговорност“. Официјалниот државен канал Телеграм објави дека неговите зборови се директно упатување на „уште едно видео со егзекуција објавено од Русите“.

Институтот за војна (ISW) во понеделникот објави дека членовите на руската платеничка група Вагнер „ продолжуваат да вршат воени злосторства , односно обезглавување на украинските војници во Бахмут“, каде, како што соопшти Институтот, е направена фотографија од набиената глава. ISW претходно тврдеше дека слични работи се случиле во Попасна, каде што Вагнерците исто така биле на почетокот на војната.