Објавено видео од копнените борби на ИД и Хамас во Појасот Газа: Тенковите се на терен

Даниел Хагари, портпарол на ИД на платформата Х, објави видео од копнените борби меѓу ИД и Хамас во Појасот Газа.

На видеата може да се видат тенкови и пешадија на израелската армија како пукаат гранати и пукаат кон борците на Хамас долж брегот на Појасот Газа. Конфликтот започна на 7 октомври, кога палестинскиот Хамас нападна со своите единици, навлезе на територијата на Израел и уби 1.400 луѓе.

Потоа следеше реакцијата на Израел кој го држи Појасот Газа под окупација. Речиси 10.000 Палестинци беа убиени од Израелците, од кои повеќето цивили и деца.

ОН со денови предупредуваат дека ситуацијата во Газа е катастрофална и дека се соочуваат со невидена хуманитарна криза.