ОВАА ГЕРМАНСКА УБАВИЦА РЕШИЛА ДА ГО СМЕНИ ДИРЕКТОРОТ НА БАЕРН: Хасан мора да си оди! Го кажа во програма ВО ЖИВО!

0

Навивачите на Баерн тешко ја доживуваат резултатската криза која ја има најмоќниот клуб во Германија.

Хајди Клум

По поразот од Лајпциг (1:3) на домашен терен минатиот викенд, многу познати личности кои ги симпатизираат Баварците се обидоа да им дадат совети на челниците и играчите на клубот. Дортмунд е се поблиску до титулата, по десет години доминација.

Хасан Салихамиџиќ

Германскиот супермодел Хајди Клум одлучи јавно да го разреши спортскиот директор на Баерн, Хасан Браца Салихамиџиќ . Поранешниот модел на „Викторија сикрет“ е фан на Баерн, редовно ги посетува натпреварите на клубот и е тешко погоден од лошите резултати оваа сезона.

Оваа германска убавица не ги задржа емоциите кога ја прашаа за нејзиниот омилен клуб. Таа по поразот од Лајпциг во живо ја пренесуваше програмата на социјалните мрежи а потоа и поставија прашање за Хасан Салихамиџиќ. И таа рече:

– Всушност, Хасан треба да оди! Упс, го кажав тоа? Извини.

Пред самиот крај на овосезонскиот шампионат, раководството на Баерн направи непопуларен чекор. Таа го отпушти тренерот Џулијан Нагелсман и го замени Томас Тухел .

После тоа, Баварците беа елиминирани од Лигата на шампионите, Купот на Германија и сега се на прагот да ја загубат титулата во Бундеслигата.

Поразот од Лајпциг во голема мера ги искомплицира шансите на Баварците да ја освојат титулата шампион во Бундеслигата. Тимот на Тухел има 68 бодови, додека лидерот Дортмунд 70. До крајот на првенството останува само уште едно коло.