Ова дефенитивно е крај на односот меѓу Чарлс и Хари: Откако се појавија навредите, таткото и синот нема шанси да се смират (фото)

Синоќа се покажа дека односите меѓу Чарлс и Хари завршиле без надеж за помирување поради судир во кралската трка. Еден час пред кралот да им се обрати на светските лидери за состојбата, Би-Би-Си го именуваше како еден од двајцата членови на кралското семејство за кои се вели дека ја прашале Меган за бојата на кожата на синот Арчи, кој го доби од бракот со Хари.

Неодамна многу се зборуваше за расизмот во кралското семејство и за дискриминацијата што Меган Маркл ја чувствуваше за време на бременоста со своето прво дете. Тврдењето беше изнесено во холандски преводи на дискредитираната книга „Крај на играта“ од Омид Скоби.

Принцот Хари, Меган Маркл, кралицата Елизабета, семејни односи, Велика Британија

Чарлс изгледаше уморно на самитот COP28 во Дубаи, а неговиот лекар ретко беше далеку од него. Само 55 минути пред говорот, во 7.36 часот, Би-Би-Си ги именуваше него и Кејт Мидлтон, принцезата од Велс – и покрај тоа што претходно изјавија дека нема да им се придружат на вестите што ги споменуваат во тој контекст. 

Кеалскиот коментатор Ричард Фицвилијамс синоќа за Сан изјави:

– Ова не можеше да дојде во полош период во кариерата на Чарлс. Ова беше говорот што тој чекаше да го одржи пет децении, но сè што сите зборуваат се овие неосновани тврдења за расизам. Врската на Чарлс и Хари претходно била на најниско ниво на сите времиња, но тоа можеби ова доведе и до крај. Тоа може да биде крај на меѓу нив.

кралско семејство, Меган Маркл, принцот Хари, принцот Вилијам, кралот Чарлс, Кејт Мидлтон

Надежите за помирување се појавија откако Хари му се јави на Чарлс да му го честита 75-тиот роденден минатиот месец и испрати видео од Америка од внуците на кралот, Арчи, кој сега има четири години, и Лилибет, две.

– Мислевме дека има шанса да ја поправиме нивната врска. Сега нема начин. Не можам да видам дека монархијата повторно му верува на Хари, додаде Фицвилијамс.

Меган и Хари не коментираа за „Endgame“ или за последиците. Во меѓувреме, Дејли Телеграф објави дека разговарал со извори блиски до Меган кои велат дека таа никогаш немала намера Чарлс или Кејт да бидат идентификувани. Изворот, исто така, негираше дека и ги открил имињата на Меган Скоби.

Меган Маркл, принцот Хари

– Мислам дека на сите им е доста од оваа книга. Луѓето се лутат. Тоа е гнасно напишано со отровно пенкало. Кога ќе помине интригата, по ден-два, на луѓето им е доста. Кралското семејство се издигнува над тоа. Не слушаат муабети и трачеви. Да слушаа, ќе полудеа. Меган не кажа ништо. Чарлс има меѓусебни состаноци и веројатно е многу уморен. Тој не може да направи ништо. Тој ќе побара од неговите советници да го средат тоа , откри кралскиот експерт Ингрид Севард.