ОВА Е ГРАДИНКАТА ВО КАЈА ПОЧИНА МОМЧЕТО Очевидци опишаа шокантни сцени за „Блиц“: Слушнавме полициски сирени и видовме брза помош, ова е страшна несреќа 

Едногодишно момче почина денеска во градинка во Нови Белград. Трагедијата се случила околу 13 часот.

Репортерот на „Блиц“ од местото на настанот јавува дека истрагата е завршена во оваа институција. На сите влезови во градинката има катанци.

Очевидци кои денеска не беа свесни за тоа што се случува ги опишаа грозоморните сцени.

.
.

– Слушнавме полициски сирени, а потоа многу брзо пристигнаа екипите на итната помош. Немавме поим што се случува. Знаеме дека таму има градинка, но немавме поим дека може да се случи таква трагедија . Ова е страшно – вели една од жителите на околните згради која во тоа време редовно го шета своето куче.

„Беше тивко“

-Ништо не слушнавме, беше тивко, само подоцна разговаравме со соседите. Ни беше јасно дека нешто не е во ред кога видовме толку многу полицајци и лекари – додава друг наш соговорник.

Потсетуваме, момчето спиело , се разбудило и почнало да повраќа . После тоа тој почина.

Наредена е обдукција и токсиколошки анализи.

За случајот е известено Вишото јавно обвинителство.