ОВА Е МОМЧЕТО КОЕ ЗАГИНА ДЕКА МЕНУВАЛ ГУМА: Морничави детали од трагедијата, а еве кој бил со него во автомобилот (ФОТО)

0

Никола С.(23) починал во болница еден ден откако Ј.Р.(36) наводно го удрил со автомобил во Раковица.

Никола С.(23) од Белград загина во сообраќајна несреќа во Раковица, кога осомничениот Ј.Р.(36) налетал со автомобил додека менувал гума на автомобилот.

Несреќата се случила во неделата околу седум часот наутро во Раковица, а младиот човек во понеделникот им подлегнал на повредите.

– Се сомнева дека до несреќата дошло кога девојката на Ј.Р. удрила млад човек кој бил на страна од патот менувајќи гума на својот автомобил. Имено, девојката со автомобил го удрила младиот човек во грб, а од силината на ударот му пукнала слезината – вели извор запознаен со случајот:

младиот човек Никола с.  им подлегнал на повредите

– Во моментот на несреќата младиот човек скршнал да ја смени гумата на својот автомобил, но девојката најверојатно не го видела и го прегазила. Кога го соборила, веднаш застанала и му пришла да му помогне. Во тој момент се уште бил свесен Никола С.

Повредениот со возило на Брза помош бил пренесен во Ургентниот центар, додека девојката која го удрила исплашено чекала полиција.

-Тоа утро Никола тргнал да ги вози сестра си и братучетка си до аеродром, но недалеку од дома му се пукна гумата. Тој го тргна автомобилот на страна, излезе од автомобилот, го облече безбедносниот елек и го постави триаголникот. Имаше качулка на главата затоа што паѓаше снег – вели пријател на семејството на починатиот и додава:

– Слушнавме дека девојката во моментот на несреќата гледала во телефонот и дека возела брзо. Најверојатно не го видела и го удрила. Ударот бил толку силен што му пукнала слезината. Тој бил пренесен во болница каде во текот на денот бил опериран, но за жал во понеделникот им подлегнал на повредите.

По наредба на заменик на Второто основно јавно обвинителство, во редовна постапка е поднесена кривична пријава против Ј.Р.

– Утврдено е дека во моментот на несреќата немала алкохол во крвта, а со повредениот млад човек чекала полиција и брза помош – вели извор од истрагата.