Ова момче (28) од Либан е осомничен за убиството на Ескобар: На социјалните мрежи се фалеше со своите тетоважи и мускули (ФОТО)

0

Припадниците на УКП за помалку од 48 часа ги лоцираа и уапсија осомничените за убиството на Ранко Радошевиќ во Рушње.

Во стан во Нови Белград уапсени се С.З. (28) од Либан и Л.В. (26) од Краљево. Уапсен е и малолетник чија улога во мафијашката ликвидација сè уште не е позната.

Наводно, пронајдено е и оружјето со кое е извршено убиството.

Двајца осомничени биле извадени од станот со лисици. И двајцата беа облечени во спортска облека, а на снимката која кружи низ медиумите се гледа како едниот куца, а другиот оди без да покаже знаци на некоја повреда.

На профил на С. З од Либан на социјалните мрежи може да се види дека е истетовиран и дека често објавувал слики од тренинг.

Ранко Радошевиќ е убиен во четвртокот додека пиел кафе во кафулето на бензинската пумпа во Рушње, кое го посетувал речиси секој ден.

Камерите снимиле двајца напаѓачи облечени во црно со качулки и хируршки маски како влегуваат во барот, каде во тоа време имало најмалку 20 очевидци. Тие испукале неколку истрели, по што еден од нив се приближил и од непосредна близина го застрелал во главата.

Убиениот Радошевиќ, кој е познат и како Ескобар, наводно бил водач на кланот Никшиќ кој тесно соработува со кланот Шкалјар.

Неговото име се споменуваше и по апсењето Вељко Беливук, кога едно од пронајдените возила беше одведено кај Радошевиќ.