Ова се 3-те најпосетувани градови во светот!

Листата на најпосетувани градови постојано се менува, иако некои имиња се повторуваат од културно-историски или гастрономски причини.

Со оглед на тоа што наскоро започнуваат Олимписките игри, би помислиле дека Париз ќе биде најпосетуваниот град. Сепак, би згрешиле.

Или можеби Њујорк и неговиот иконски Бруклински мост, зелени урбани паркови и бескрајни кластери од блескави облакодери, па дури и Канкун, со своето светски познато гостопримство, луксузни сместувања и најбрилијантните сини води.

За некои може да биде изненадување што, иако се во проширената топ 10, не се ни блиску до победа, како што потврди  Euromonitor International , кој неодамна ги прегледа бројките за меѓународни пристигнувања за различни дестинации ширум светот.

3. Дубаи, Обединети Арапски Емирати

Футуристичка метропола каде скијачките центри во срцето на пустината и зградите кои се издигнуваат над 800 метри станаа реалност, Дубаи е трет најпосетуван град во светот, а минатата година беше домаќин на 16,8 милиони гости.

 

Со своите иновативни хотели, вклучително и одморалиштето во облик на месечина што наскоро ќе биде отворено, и големите планови за зголемување на должината на јавните плажи за 400 отсто, овој скапоцен камен од Блискиот Исток ќе привлече сè поголем број посетители во наредните години.

Освен што се релаксираат во хотели со ол инклузив, се шетаат по живописната марина во Дубаи и го доживуваат ноќниот живот, туристите исто така доаѓаат во Дубаи за шопинг и забава, а многу од нив го посетуваат трговскиот центар Дубаи, водечката атракција во градот.

2. Лондон, Велика Британија

Лондон , кој беше прогласен од Oxford Economics како најинтелигентен град на планетата, е втор најпосетуван град во светот според истражувањето на Euromonitor International.

Нејзините мноштво викторијански знаменитости, вклучително и архитектонски икони како Биг Бен и Тауер Бриџ, се чини дека се на списокот на сите патници во последно време, толку многу што 18,8 милиони ќе слетаат овде во 2023 година.

Иако времето може да биде доста лошо, Лондон ги штиклира сите полиња за незаборавно патување. Со својата богата историја и космополитско чувство, ќе се заљубите во овој град кога ќе врне или блесне.

1. Истанбул, Турција

Сместен помеѓу Источна Европа и Западна Азија,  Истанбул  е водечка туристичка дестинација во светот, привлекувајќи 20,2 милиони гости, според најновите податоци, што го прави најпосетуваниот град во светот.

 

Ова е значителен раст од 26 проценти во однос на претходната година, пренесува  TravelOffPaath . Истанбул е познат по своето богато византиско и отоманско наследство, прекрасните царски џамии и уникатната локација на два континента.

Зошто Истанбул е толку популарен?

Како најголемо културно срце во земјата, Истанбул е познат по своите историски споменици, вклучувајќи ја Света Софија од шестиот век и кулата Галата. Туристите доаѓаат по разгледниците од областите Балат и Фенер и раздвижените чаршии полни со се и сешто.

Истанбул останува релативно прифатлива дестинација, со цени за оброци и сместување кои се достапни за западните туристи .

Политичка отвореност на визниот режим

Дарежливата визна политика на Турција значително придонесе за популарноста на Истанбул. Поголем број странски државјани можат да го посетат Истанбул без виза, што го прави атрактивна дестинација за туристите кои избегнуваат бирократија. За потсетување, на граѓаните на Република Србија не им е потребна виза за влез во Турција и престојуваат до 90 дена во период од шест месеци, сметајќи од денот на првото влегување.