„ОВА ЌЕ ЕСКАЛИРА, СИТЕ ГО ЗНАЕМЕ ТОА“ Шефот на ЕУЛЕКС изрази загриженост – „Доаѓа нестабилност и раздор“

Шефот на ЕУЛЕКС, Ларс – Гунар Вигемарк, истакна дека ситуацијата на северот на Косово се уште е тензична, изразувајќи загриженост за тоа.

Вигемарк рече дека ЕУЛЕКС го зголеми своето присуство.

Тој додаде дека ситуацијата се уште е нестабилна и предупреди дека кризата лесно може да ескалира.

 Околу 130 полицајци од мисијата на ЕУ за владеење на правото, позната како ЕУЛЕКС, и околу 160 албанска полиција ја надгледуваат безбедноста во областа, вклучително и пешачки патроли, откако сите претставници на етничките Срби поднесоа оставки од своите функции во ноември. Но, мислам дека е важно да не ја намалуваме нашата будност и да веруваме дека оваа криза не е завршена. Лесно може да ескалира. Тоа го знаеме сите, затоа многу внимателно ја следиме ситуацијата на теренот. Се уште има безбедносен вакуум на северот на Косово – рече Вигемарк.

– Мислам дека ова беше најсериозната криза со која се соочи Косово, особено северот на Косово, во последната деценија. Имаше многу тензичен конфликт со барикадите – изјави Вигемарк.

– Тројно го зголемивме нашето присуство, вклучително и излегување од возилото и вршење на таканаречени пешачки патроли, извидување, за локалното население да види дека сме таму, да бидеме што е можно повидливи и да се обидеме да изградиме доверба во некоја ситуација. каде што недостига доверба од сите страни, каде локалното население нема доверба во албанскиот дел од косовската полиција – рече тој.

Вигемарк посочува дека и Белград и Приштина треба да се охрабрат навистина да дадат се од себе за да се реши ситуацијата.

– И мислам дека е од суштинско значење и Косово и Србија да одат напред во однос на европската интеграција, што е потребно сега повеќе од кога било кога гледаме што се случува во другите делови на Европа, гледаме дека тоа може да донесе нестабилност и раздор. . И сите се надеваме, се разбира, дека времето на таков конфликт ќе биде дел од минатото овде во овој дел од Европа – нагласи Вигемарк.