ОВНИТЕ со годините стануваат посамоуверени, БЛИЗНАЦИТЕ БОГАТИ: Што ви носи зрелоста?

Зрелоста има свои предности.

Годините минуваат, а понекогаш ни се чини дека летаат.

Кога сме млади, не размислуваме многу за тоа, но како што старееме, сакаме времето да престане или подобро кажано, да тече побавно. Меѓутоа, со годините доаѓа и зрелоста, која носи нешто добро.

Како астрологијата го објаснува овој феномен за секој хороскопски знак?

Самата помисла на стареење ве ужаснува. Сепак, немате причина да се грижите, бидејќи под влијание на вашиот владетел Марс, планетата на енергијата, ниту вашата енергија не слабее. Можеби ви треба повеќе сон отколку кога сте имале 20 години, но тогаш не сте го имале ова искуство. Како што поминува времето, вие станувате посигурни во себе, а вашите ставови и верувања добиваат на сила. Вашата репутација расте со годините, особено ако сте научиле да ги држите под контрола вашиот огнен темперамент и импулсивност.

Бик

Не грижете се при помислата дека привлечноста на давателот може да избледи, иако немате причина да се грижите, бидејќи вашите вистински квалитети лежат токму во вашиот шарм и дружељубивост, особини за кои возраста не може ништо да направи. Напротив, со вас владее Венера, симболот на љубовта, поради што не можете да го изгубите дарот да ги правите среќни оние што ги сакате. Иако вашиот изглед ќе се менува со текот на годините, никогаш нема да можете да останете незабележани. Бидејќи стабилноста ви е важна, по четириесет ќе се чувствувате многу подобро отколку во раната младост.

Близнаци

Припадниците на вашиот знак не се многу воодушевени од помислата дека годините минуваат и тоа побрзо. Вашиот владетел Меркур, планетата на логиката, ви подари интелигенција и аналитичка дарба, поради што сепак успевате разумно да ја прифатите зрелоста. Сè додека сте отворени, љубопитни и разновидни, никој нема ни да помисли да ја праша вашата возраст. Зрелоста, покрај повеќе пари и слободно време, ви носи и можност конечно да си го дозволите она што не сте можеле кога сте биле помлади.

Рак

Само кога ќе се залечат раните на љубовта од раната младост, можете вистински да уживате во убавините на животот. Со вас владее Месечината, симболот на домот, па претставниците на вашиот знак имаат силен родителски инстинкт и се многу пожртвувани. И, кога ќе се смирите, почнувате да сфаќате дека зрелоста може да ви донесе само уште поголемо задоволство во кругот на семејството. Годините ве прават помудри и поискусни, што ви носи углед и материјална сигурност, што прави да се чувствувате побезбедни и посреќни.

Лав

Доаѓа тој момент во животот кога ви станува јасно дека во центарот на вниманието повеќе не сте вие, туку некој помлад, што секако не им се допаѓа на претставниците на вашиот знак под влијание на Сонцето, симбол на виталност и енергија. . Меѓутоа, со годините сте ја стекнале довербата и почитта од оние околу вас, бидејќи со зрелоста доаѓаат позицијата и авторитетот, сите работи за кои отсекогаш сте сонувале. Има многу помали шанси на работа да бидете изложени на нечиј потсмев затоа што сте направиле нешто погрешно, а тоа доаѓа со возраста.

Девица

Со вашиот знак владее Меркур, планетата која го симболизира испитувачкиот дух, па дури и да сакате, не можете само да остарите. Благодарение на вашиот младешки изглед и комуникативност, вашата возраст секогаш ќе биде намалена во општеството. Навикнати на комплименти, одеднаш ќе станете свесни дека веќе сте поминале четириесет. Сепак, можете најдобро да го искористите влегувањето во зрелите години, да напредувате во кариерата, да започнете приватен бизнис, но и повеќе да се грижите за вашето здравје и финансии.

Слободно работно место

Како и Бикот, знак со кој владее и Венера, планетата на убавината, се грижите секогаш да изгледате добро, особено во постарите години, што секако не е грев. Вашиот шарм е составен дел од вашата привлечност, а со годините само станува посилен. Сепак, вишокот килограми што доаѓа со годините може да стане здравствен проблем, бидејќи го оптоварува ‘рбетот. Затоа, посветете повеќе внимание на вежбањето и рекреацијата, токму затоа што знаете да бидете прилично мрзеливи во овој поглед.

Шкорпија

Под влијание на вашиот мрачен владетел Плутон, секогаш прво ја гледате потемната страна на староста, без разлика дали е работата, здравјето, љубовта или минливоста на животот. Сепак, вашиот аналитички дух и посебната, иронична смисла за хумор можат да ви помогнат полесно да се справите со неизбежниот минус на времето што доаѓа со мудроста и искуството. Свесни сте дека враќањето на младоста по која толку копнеете може да ви донесе само повеќе страдања во љубовта и грижите на работа, а помалку пари.

Стрелец

Освен Близнаци и Водолија, вие сте и знак на младост, па поради првите брчки околу очите може да се чувствувате лошо, но не долго. Се чувствувате подобро штом ќе го погледнете проблемот на свој филозофски начин, бидејќи со вас владее Јупитер, планетата на оптимизмот. Во срцето останувате вечно млади, отворени и љубопитни, на што, како и на вашата физичка кондиција, можат да и позавидат и претставници на многу други знаци. Зрелоста ви дава можност да ги научите и разберете работите на поцелосен, поинаков и помудар начин отколку во младоста.

Јарец

Вие сте вистински претставник на вашиот знак со кој владее Сатурн, планетата на зрелоста, знаењето и амбициите. Не ги разбирате оние кои се каат за својата младост и паѓаат во депресија кога ќе ги забележат првите побелени влакна на косата, бидејќи зрелоста ви носи многу добри работи. Во младоста имавте планови и цели, секогаш позрели од вашите врсници и веројатно ве нарекуваа глупак. Но затоа денес тие се уште бркаат позиција и заработка, додека вие веќе ги жнеете плодовите на вашата работа, знаење и искуство.

Водолија

Освен стравот од стареење, ретко ве мачат други стравови, но токму затоа треба да станете свесни дека годините ви носат само придобивки. Затоа што сте ментално млади, креативни и автентични во сè што правите, пред сè, благодарение на влијанието на вашиот владетел Уран, планетата на иднината, пронајдоците и промените. Бидејќи не се грижите премногу за вашето здравје, најверојатно ќе треба да го промените тоа во вашите постари години, доколку сакате да останете млади подолго. Малку повеќе одмор, правилна исхрана и рекреација можат да ве оживеат.

Риба

Годините што минуваат, сè побрзо и побрзо, предизвикуваат во тебе само некој необјаснив страв што не можеш ни да го опишеш. Доколку се грижите за вашето здравје и навреме се грижите за финансиите, ќе ви биде јасно дека немате за што да се грижите. Претставниците на вашиот знак се под влијание на Нептун, планетата на љубовта, па вашата емотивност и сочувство со текот на времето стануваат уште поизразени. Сепак, вашите сетила стануваат поакутни за сите оние кои сакале само да ве искористат во младоста.