ОВОЈ ДОКТОР Е СОПРУГ НА ЈЕЛЕНA ЈАНКОВИЌ! Се кријат од јавноста! Се запознале на НЕОБИЧНО МЕСТО, а тој има важна улога во Црвена звезда (фото)

Поранешната тенисерка Јеленa Јанковиќ целосно исчезна од очите на јавноста до јуни 2020 година, кога повторно излезе на терен со Новак Ѓоковиќ.

Поранешниот светски рекет број еден играше на егзибицискиот турнир „Адриа тур“ во двојки со Новак, а потоа повторно се повлече.

За приватниот живот на тенисерката во изминатите години не се знаеше многу, а Бранко Бараќ, партнерот на Јелена Јанковиќ со кој ја има ќерката Уна, исто како и Јелена, не сака премногу да открива за себе, пишува „Стори“. .

Иако неколку пати се појавуваше во медиумите, исклучиво поради неговата стручност и повикот што го избра, д-р Бараќ не сака да биде медиумска личност, па речиси е невозможно да го видите на бројни настани. Со сопругата се појави дури на Вимблдон во 2022 година кога го следеа мечот на Новак Ѓоковиќ.

Јелена Јанковиќ, Бранко Бараќ

Јелена Јанковиќ и д-р Бранко Бараќ случајно се запознале на почетокот на 2020 година. Таа отиде во приватна клиника за да се тестира за корона. Таа средба беше пресудба и за двајцата, се роди љубов на прв поглед.

Никој не знаеше дека се заедно додека не се појави информација дека поранешната тенисерка е бремена. Тогаш се дозна дека се омажила за исклучителен експерт.

Сопругот на Јелена докторирал медицински науки во 2018 година, а е вработен како специјалист по интерна медицина – ревматолог. На официјалната веб-страница може да се прочита дека го одбранил докторатот на тема „Улогата на половите стероидни хормони кај акутен миокарден инфаркт кај мажи над 40 години“.

Тој е член на бројни српски, балкански и меѓународни стручни здруженија и е генерален секретар на Српското друштво за проучување на машкото стареење. Доктор Бараќ е член на лекарскиот комитет на кошаркарскиот клуб Црвена звезда, како и лекар на српската репрезентација за голф.