Овој тип на појадок ќе го подобри вашето расположение

Појадокот, како прв оброк во денот, е и првиот извор на енергија.

Тоа е гориво за мозокот што ни помага да функционираме оптимално во текот на денот.

Др. Таа изјави за CNBC дека нејзиниот врвен совет за почеток на денот е чаша вода кога ќе се разбудите за да се борите со дехидрација и анксиозност.

Според д-р Наиду, шарени житарки, шејкови итн. тие станаа популарен избор, но можеби не се толку здрави како што мислите. Таа истакна дека овие опции често се полни со шеќер и јаглехидрати кои можат да предизвикаат скок на шеќерот во крвта. Така таа наведе пет од најдобрите идеи за појадок кои ќе ви дадат енергија и ќе го подобрат вашето ментално здравје во исто време:

Чиа пудинг : Докторот вели дека содржи тони влакна, кои ги хранат здравите бактерии во цревата и резултираат со помалку воспален микробиом, оптимизирана комуникација црево-мозок и производство на невротрансмитери кои го поддржуваат расположението. Во интервју за CNBC, таа нагласи дека поради содржината на омега-3 масни киселини, може да зајакне и да има антиинфламаторно дејство.

Омлет: Јајцата се одличен извор на протеини и се сметаат за многу здрави. Има добра количина на масти, витамини и протеини за здрав мозок. Жолчките од јајце содржат витамин Д, кој го зајакнува менталното здравје.

Тофу: „Тофу е одличен, разноврсен протеин кој е богат со триптофан и изофлавони од соја, за кои се покажа дека се поврзани со намалени симптоми на депресија“, изјави докторот за CNBC.

Млеко од куркума: „Иако не мора да е оброк сам по себе, млекото куркума е хранлив пијалок и неверојатен начин да го започнете вашето утро. Измешајте шолја од вашето омилено незасладено растително млеко со куркума и малку црн пипер, бидејќи е моќен антиинфламаторно кој помага во намалување на анксиозноста, ја зголемува енергијата и помага да се задржи фокусот во текот на денот.

Зелени смути: Зелениот зеленчук е полн со хранливи материи, а зелените смути контролирани со шеќер може да бидат добар начин да го започнете денот. Измешајте ги вашите омилени зеленило како спанаќ со неколку парчиња бобинки, вашиот омилен чист протеински прав и една кучка путер од бадем. Д-р Наидо исто така истакна дека мора да се обрне внимание и на потребата на телото за фолати. Фолната киселина помага во производството на невротрансмитери во мозокот. Зголеменото ниво на фолна киселина укажува на покачено расположение, а недостатокот може да доведе до психијатриски состојби.