ОДЛУКАТА ЗА ПОЧНУВАЊЕ НА ИНВАЗИЈАТА MУ СЕ ВРАТИ КАКО БУМЕРАНГ НА ПУТИН: Во Русија е забележан огромен буџетски дефицит од војната во Украина

0

Под притисок од трошоците за одлуката на претседателот Владимир Путин да нареди инвазија на Украина, Русија забележа огромен буџетски дефицит во 2022 година, и покрај рекордните приходи од нафта и гас. може да има уште поголем дефицит поради новите зголемувања на трошоците за финансирање на нејзината војна машински, но и западни санкции кои целосно стапуваат на сила, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ) пишувањето на светските медиуми.

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов на 10 јануари изјави дека буџетскиот дефицит во 2022 година достигнал 2,3 отсто од бруто домашниот производ (БДП), што, според Ројтерс, го одразува товарот на војната во Украина врз руските државни финансии.

Пред да ја започне инвазијата на Украина на 24 февруари минатата година, Русија планираше буџетски суфицит од еден процент од БДП. Путин уште во септември предвиде суфицит од близу 500 милијарди рубљи.

Сепак, Силуанов рече дека дефицитот достигнал 3.300 милијарди рубљи (47,45 милијарди долари).

Силуанов кон крајот на минатиот месец призна дека западните ограничувања на цената на руската нафта би можеле да го зголемат буџетскиот дефицит на Русија во 2023 година.

Украина, војна во Украина

Борејќи се да ја финансира својата воена машина, Русија имаше втор најголем буџетски дефицит од распадот на Советскиот Сојуз, според Њујорк Тајмс.

Руските приходи се зголемија за 2,8 трилиони рубљи или околу 40 милијарди долари во 2022 година, но тоа не беше доволно за да се покрие брзиот раст на расходите, кои нагло се зголемија за 6,4 трилиони рубљи, или околу 92 милијарди долари, рекоа официјалните лица.

Владините претставници ја претставија економската состојба како позитивна.

Премиерот Михаил Мишустин рече дека „во целина, овие показатели не се лоши“, додека министерот за финансии Силуанов, без да ја спомене војната, рече дека руската влада ги исполнила своите цели „и покрај геополитичката ситуација, ограничувањата и санкциите“.

Сепак, истакнува Њујорк Тајмс, во постсоветскиот период, само дефицитот во 2020 година, кога изби пандемијата на корона вирусот, бил поголем од дефицитот во 2022 година.

Иако по почетокот на руската инвазија на Украина, многу експерти предвидуваа катастрофален колапс на економијата на земјата поради западните санкции и другите рестриктивни мерки, руската економија се претстави над очекувањата, поттикната од високите цени на суровините.

Освен тоа, според Њујорк тајмс, некои санкции, како што е ограничувањето од 60 долари за барел на цената на руската нафта, беа воведени подоцна во текот на годината, така што тие немаа голем ефект врз економијата на Русија.

Војната во Украина ја чини Русија повеќе отколку што стекна со рекордни приходи од нафта и гас, пишува „Фајненшл тајмс“, истакнувајќи дека официјалното признание за влошените јавни финансии дојде и покрај високите цени на енергијата и способноста на Москва да го пренасочи извозот на нафта во Азија.

Буџетските приходи во 2022 година се зголемени за 10 отсто во однос на претходната година, но вкупната потрошувачка е зголемена за 26 отсто, наведува британскиот весник, додавајќи дека деталите за буџетските трошења за 2022 година не се јавно достапни бидејќи Министерството за финансии ги класифицира како државни трошоци. во јуни.тајно поради „притисок од САД, ЕУ и други непријателски земји врз Русија“. ; Москва го покрива дефицитот со пренасочување на пари од државниот Национален фонд за благосостојба, заеми и воведување еднократен данок на добивката на Гаспром, државниот гасен монопол.

Конзервативната фискална политика на Русија помогна да се стабилизира нејзината фискална ситуација, пишува „Фајненшл тајмс“ со оценка дека западните санкции, кои ќе стапат во целосна сила оваа година, дополнително ќе ги оптоварат буџетските финансии.

Војната во Украина

Вредноста на руската референтна нафта Урал сега е под 40 долари, што е значително помалку од 70-те долари утврдени во рускиот буџетски закон за 2023 година. Експертите проценуваат дека Русија, доколку просечната цена на руската нафта оваа година е околу 60 долари за барелот и потрошувачката останува според планираното, може да се соочи со дефицит од околу 4,5 отсто од БДП.

Рускиот закон за буџет, според „Фајненшл тајмс“, предвидува дека трошоците за одбрана дома и во странство ќе се зголемат за 3,5 трилиони рубљи (50 милијарди долари) до 30 отсто од вкупните државни трошоци во 2023 година.

Дефицитот на Русија оваа година од 47,3 милијарди долари, поради високите трошоци од војната во Украина и последиците од западните економски санкции, е во остар контраст со суфицитот од 6,7 милијарди долари во 2021 година, посочува Вашингтон пост.

Со зголемувањето на трошоците за речиси 26 отсто во 2022 година, очигледно поттикнато од воените трошоци, објавените бројки нудат отрезнувачки слика за економските трошоци од одлуката на Путин да започне инвазија на Украина, која Кремљ се обиде да ја минимизира, пишува весникот, додавајќи дека трошоците се очекува „во крв и злато“ уште повеќе да се зголемат оваа година.

Рускиот деловен весник РБЦ објави дека воените трошоци се очекува да скокнат за речиси 5 трилиони рубљи, или 71 милијарда долари, во 2023 година, додека Москва се обидува да се изедначи со оружјето донирани на Украина од САД и другите западни сојузници на Киев.

Руските трошоци за безбедност и спроведување на законот, исто така, се очекува да пораснат за речиси иста сума, што, според Вашингтон пост, веројатно ја сигнализира загриженоста на Кремљ дека војната може да предизвика немири.

Откако Русија го искористи својот фонд за дождливи денови минатата година и воведе еднократен дополнителен данок на доход на Гаспром, Вашингтон пост вели дека сега има извештаи дека Москва планира „мобилизација на приходите“ и може да изврши притисок врз државните компании да обезбедат повеќе пари за финансирање, воени операции, вклучително и предлог за наметнување еднократна давачка за производителите на ѓубрива и јаглен.